Jak si přestat kousat nehty

Péče o nehty
Datum: 29.12.2015

Zřejmě každý se někdy v životě přistihl, že si kouše nehty. Možná to bylo nudou při nezáživné přednášce nebo v očekávání schůzky s nadřízeným, která dávala šanci na kariérní postup, nebo z obavy o osud hlavní hrdinky při sledování hororového filmu.

Kousání nehtů je zlozvyk, který většinou začíná v dětství. Podle průzkumů si nehty kouše 60 % dětí a 45 % teenagerů. Ve věkové skupině nad 18 let je už kousání nehtů méně běžné, u některých lidí ale přetrvá i do dospělosti. Pro děti i dospělé je často kousání nehtů natolik samozřejmé, že si už tento zlozvyk ani neuvědomují.

 

Kousání nehtů může mít podobu občasného zlozvyku, může být ale i trvalým vážným problémem.

 

Proč si koušeme nehty

Nejčastěji jsou na vině stres a nuda. Kousání nehtů je pro mnoho lidí způsobem, jak se zbavit úzkosti nebo zaměstnat alespoň jednu část těla, když naše mysl zrovna nemá nic konkrétního na práci. Tento zlozvyk mohou spouštět také další emocionální stavy, jako je frustrace nebo osamělost. Podle některých studií je sklon ke kousání nehtů dokonce zakódován v našich genech.

Kousání nehtů může být také příznakem psychických problému, jako např. obsedantně kompulzivní poruchy (OCD). Kousání nehtů lze pak zařadit do stejné kategorie chování jako obsedantní opakované mytí rukou nebo kontrolování, zda je zamčeno. Mnoho dětí, které si koušou nehty, trpí zároveň nějakou psychickou poruchou, např. hyperaktivitou s poruchou pozornosti (ADHD), poruchou chování s opozičním vzdorem (ODD), separační poruchou nebo nočním pomočováním. Pravidelné kousání nehtů, které výrazně poškozuje nehty a okolní kůži lze považovat za formu sebepoškozování podobně jako řezání.

 

Problémy způsobené častým kousáním nehtů

Kousání nehtů má fyzické i psychické následky. Pokud si nehty nebo nehtovou kůžičku běžně koušete, jsou zarudlé a bolavé. Nehtová kůžička okolo nehtů může začít krvácet a zanítit se. Bakterie a viry si pak snadno přenesete na obličej, čímž zvyšujete riziko infekcí.

 

Kousání poškozuje i vaše zuby – jsou pak často křivé a oslabené.

 

Majitelé nevzhledně okousaných nehtů se navíc cítí trapně, což jejich úzkost a stres jen zvyšuje.

Jak se z kousání nehtů vyléčit

Mnoho dětí nakonec z kousání nehtů vyroste. Pro teenagery a dospělé, které se s tímto zlozvykem ještě stále potýkají, je tu pár technik, které se v boji proti kousání nehtů osvědčily.

 

· Nalakujte si nehty hořkým lakem proti kousání nehtů. Jeho ohavná chuť vás od kousání určitě odradí. Vyzkoušet můžete i obyčejný průhledný lak. Obojí může zabrat i u dětí.

· Pravidelně si nehty stříhejte. Pokud je budete mít vždy krátce ustřižené, nebudete si mít co kousat.

· Choďte pravidelně na manikúru. Pokud už vynaložíte peníze, aby vaše nehty vypadaly krásně upraveně, pravděpodobně budete méně ochotni, si je okousat.

· Najděte si jiný způsob, jak zvládat stres. Vyzkoušet můžete třeba jógu, mediaci, dýchací cvičení nebo mačkání anti-stresového míčku.

· Noste na zápěstí gumičku a pokaždé, až budete mít nutkání si kousat nehty, se s ní práskněte.

· Pokud žádná z výše uvedených technik nezabere, noste rukavice nebo si konečky prstů zalepte náplastí, abyste se k nehtům nedostali.

Pokud se nutkání kousat si nehty nedokážete zbavit sami a zároveň zažíváte stres a úzkost, poraďte se s praktickým lékařem nebo psychiatrem. Tento zlozvyk můžete být totiž příznakem vážnějšího psychického problému včetně obsedantně kompulzivní poruchy (OCD), kterou lze léčit terapií nebo léky.

Fotogalerie


Líbí se Ti tento článek? Řekni o něm svým známým!

Mohlo by Tě zajímat

Ideální letní manikúra? Jednoznačně Termo UV gely!
Péče o nehty
Víte, co v létě letí? Já už ano! V těchto horkých dnech jsem se nechala zlákat na pěkně ledové frappé a vyzpovídala…
Nepodceňujte plíseň nehtů!
Péče o nehty
Plíseň nehtů, neboli onychomykóza, není jen kosmetický problém, ale vážná zdravotní komplikace, která postihuje až…
Originální zdobení nehtů: Water Mable Nail Art
Péče o nehty
Mluvíme-li o technice Water Mable, neboli vodní mramorování, fantazii se meze nekladou. Originální barevnou mozaiku…
Jak si přestat kousat nehty
Péče o nehty
Zřejmě každý se někdy v životě přistihl, že si kouše nehty. Možná to bylo nudou při nezáživné přednášce nebo v…

Komentáře k článku

Pro vložení příspěvku se nejprve přihlaš.

K článku zatím nebyly napsány žádné komentáře.

© Copyright 2013 - 2019 FoxHunter, s.r.o.   |   Reklama na Buď Krásná