Mýty, polopravdy a pravdy o nehtech očima odborníků 1. část

Péče o nehty
Datum: 24.01.2016

Za špatnými nehty stojí genetika. Nehtová kůžička se nesmí stříhat. Nehty rostou i po smrti. Gelové nehty přírodní nehty ničí. Bradavic se zbavíte jejich potíráním bezbarvým lakem na nehty. Lakování nehtů může způsobovat neplodnost. A tak dále a tak dále. Kolem nehtů i nehtové kosmetiky se točí celá řada mýtů a polopravd. Pojďme si ty největší vyvrátit a najít zrnka pravdy v těch ostatních.

Tvrzení č. 1: Za kvalitou nehtů stojí naše genetické dědictví.

Ano, na kvalitě nehtů a jiných derivátů pokožky (např. pevnost nehtů nebo hustota vlasů) se zděděné geny určitě podílí. Nicméně je to pouze jeden z faktorů a navíc i proti nepřízni sudiček se dá bojovat.

 

Za neuspokojivou kvalitou nehtů se často skrývá nezdravý životní styl, nevhodná péče nebo nedostatečná výživa, a to zevnitř i zvenku. Pokud trpíte lámavými či jinak poškozenými nehty, nejprve se zamyslete nad svým jídelníčkem a zlozvyky. Jíte dostatek omega 3 a 6 mastných kyselin hojně zastoupených v tučných mořských rybách nebo ořechách? Máte ve stravě dostatek vitamínů skupiny B (obiloviny, ryby, kvasnice), vápníku (mléčné výrobky, mák, sardinky) či železa (kvalitní červené maso, listová zelenina)? Zdravé nehty začínají právě u pestrého jídelníčku. Více se dozvíte například v našem článku Zlepšete kvalitu nehtů zdravým jídelníčkem (1. a 2. část).    

Informací o škodlivém vlivu jednostranných diet, kouření či uklízení bez ochranných rukavic na vzhled a kvalitu vašich nehtů, vám pravděpodobně dech nevyrazím. To vše jistě víte, stačí na to pamatovat a neházet vinu pouze na genetiku.

 

Tip Buď krásné: Vyplatí se investovat čas i peníze do kvalitního olejíčku, který dvakrát denně vmasírujete do nehtového lůžka, kde se nehet tvoří. Zázraky nečekejte hned. Zaručujeme však, že změnu do pár týdnů sami uvidíte.

 

Tvrzení č. 2: Kůžička se nesmí stříhat.

Nehtová kůžička tvoří ochrannou bariéru nehtového lůžka před útoky nebezpečných mikroorganismů. Její nešetrné narušení může vést k rozvoji zrádné infekce. Jedním z domácích nešvarů, jimiž si ji můžete nebezpečně narušit, je právě nesprávné stříhání. Ale pozor! Násilné zatlačování kůžičky (např. kovovou špachtličkou) může nadělat stejnou paseku jako neodborné stříhání.

Tip Buď krásné: Nevíte-li si s bojem s nezbednou kůžičkou rady, svěřte se do rukou odborníkům v nehtovém studiu. Ti vám ukáží, jak kůžičku bezpečně zamáčknout pomerančovými dřívky, nebo jak ji šetrně zastřihnout speciálními nůžtičkami, tzv. štipkami, které koupíte v drogeriích nebo parfumeriích.

 

Tvrzení č. 3: Na bradavice platí bezbarvý lak.

Jako malá jsem měla bradavici na patě. Maminka mi ji pravidelně lakovala bezbarvým lakem. A výsledek? Bradavice odolávající lakové samoléčbě rostla zvesela dál, dokud nezasáhla lékařka tekutým dusíkem. Odpověď je tedy jasná. Bazbarvý, červený ani třeba modrý lak se třpytkami na bradavice prostě neplatí!

 

Tip Buď krásné: Na samoléčbu bradavic raději nepoužívejte žádné chemické přípravky, které nejsou k léčbě bradavic přímo určené. V lepším případě vám nepomohou, v horším vám dokonce způsobí zdravotní komplikace nebo nevzhledné jizvy.

Tvrzení č. 4: Nehty a vlasy rostou i po smrti.

Toto spíše kuriózní a lehce morbidní tvrzení kolující v nepřesných detektivkách patří pouze a jen do kategorie lékařské mytologie. Po smrti nehty ani vlasy skutečně nerostou! K tomu je totiž zapotřebí hormonální regulace, která je v neživém organismu kompletně zastavena.

 

Mýtus vznikl z důvodu, že po smrti dochází k dehydrataci kůže, která se smršťuje. Nehty poté opravdu zdánlivě působí delší. Jedná se však pouze o optický klam. 

Fotogalerie


Líbí se Ti tento článek? Řekni o něm svým známým!

Mohlo by Tě zajímat

Edice Vánoce: Slavnostní úpravy nehtů
Péče o nehty
Slavnostní období Vánoc jde ruku v ruce s trochou opulence, lesku a výrazných barev jako třpytivě vínové nebo…
Mýty, polopravdy a pravdy o nehtech očima odborníků 1. část
Péče o nehty
Za špatnými nehty stojí genetika. Nehtová kůžička se nesmí stříhat. Nehty rostou i po smrti. Gelové nehty přírodní…
5 způsobů, jak si odlakovat nehty bez odlakovače
Péče o nehty
Každá žena, která o sebe ráda pečuje, moc dobře ví, co všechno jde s lakováním nehtů ruku v ruce. Lak musí ladit se…
Jak na manikúru, která se neodlupuje
Péče o nehty
Nabízíme vám několik užitečných a vyzkoušených rad, jak na manikúru, která se jen tak neodloupne a neodštípne. Není nic…

Komentáře k článku

Pro vložení příspěvku se nejprve přihlaš.

K článku zatím nebyly napsány žádné komentáře.

© Copyright 2013 - 2019 FoxHunter, s.r.o.   |   Reklama na Buď Krásná