Sprosté slovo? Záděra!

Péče o nehty
Datum: 06.04.2016

Záděry, záděrky - obvykle jsou malé, přesto dokáží napáchat nezvykle velkou škodu. A to nejen na našem vzhledu, ale zejména na zdraví. Ze zdánlivě banálního nic totiž může vzniknout velice bolestivá a nebezpečná infekce. Poradíme vám, jak správně o své ruce pečovat a co dělat, když si přece jen nějakou tu nepříjemnou bolístku na kůžičce v okolí nehtového lůžka způsobíme.

Tři nejčastější příčiny vzniku záděr

O ruce bychom měli pečovat stejně jako o vlasy nebo obličej. Chtě nechtě totiž o nás prozrazují více, než bychom možná chtěli. Věk, zlozvyky i to, jak moc o sebe pečujeme. A co na nás žalují právě záděry?

 

1)    Nesprávná péče o nehty

Kůžička kolem nehtu je velice citlivá, protože je tenká a má na sobě jen malou vrstvu ochranného tukového štítu. Je proto mnohem náchylnější na vznik poranění než pokožka na jiné části našeho těla (vyjma očních víček). Nesprávná manikúra je nejčastější příčinou vzniku záděr, které se mohou stát vstupní branou pro bolestivé infekce.

 

Co s tím? Zbavovat se přerostlé kůžičky kolem nehtu pilníkem nebo nůžtičkami je riskantní. A to ani nemluvíme o odtrhávání.  Nejšetrnější způsob úpravy nehtového okolí je použití speciálního změkčovače. Mírně alkalický roztok zrohovatělou kůži změkčí a částečně rozpustí. Změkčovač aplikujte na odmaštěnou pokožku a nechte působit dvě až pět minut dle doporučení od výrobce. Nepřekračujte uvedenou dobu, aby nedošlo ke změkčení nehtu. Poté roztok setřete a kůžičku opatrně zatlačte pomerančovým dřívkem nebo speciálním kovovým nástrojem. Pokud máte záděru nebo jestli i po použití změkčovacího přípravku zůstal na nehtu větší kus kůže, můžete ho odstranit pomocí kleštiček. Tuto činnost však raději přenechte odborníkům.

2)    Kousání nehtů

K časté tvorbě záděrek dochází také při kousání nehtů. Kdokoliv trpí touto ožehavou závislostí odborně označovanou onychofagie přísáhá, že zbavit se jí není vůbec snadné. Existují různé hořké vodičky dostupné v lékárnách. Doporučuje se balit si ruce do bavlněných rukavic. Mnoho žen nedá dopustit na odvykací kúru v podobě gelových nehtů, které prý nelze ukousnout. V neposlední řadě se závislost na okusování nehtů řeší v ordinacích klinických psychologů, jelikož onychofagie je odborníky dávána do souvislosti s emočním stresem.

 

Více se o způsobech zbavení se “okusovacího” zlozvyku dočtete v našem článku “Chcete si přestat kousat nehty? Víme, jak na to.” 

3)    Suchá pokožka

Vysušená pokožka se rychle loupe a záděra vzniká coby dup. Častým zlozvykem bývá také “cvrnkání” do vysušené, odumřelé pokožky na špičkách prstů nebo v okolí nehtového lůžka. Činnost přímo ideální pro vznik bolestivé ranky.

 

Na suchou pokožku spolehlivě platí jediné - mastit, mastit a ještě jednou mastit! Krémujte své ruce několikrát za den - po umytí, při přechodu ze zimy do tepla nebo kdykoliv jen tak. Na trhu jsou k dispozici rovněž speciální oleje určené k ošetřování kůžičky kolem nehtů. Alespoň jednou týdně aplikujte speciální výživový balzám. Doporučujeme využít síly noci - dopřejte svým rukám bylinnou koupel a poté pěkně mastný zábal. Ruce navlečte do bavlněných rukavic a hurá do pelechu. Ráno budou jako znovuzrozené.

 

Pokud “mácháte” své ruce často ve vodě, nezapomeňte je mastit dvojnásob. Možná to zní paradoxně, ale voda pokožku vysušuje. Zvýšenou pozornost promašťování svých rukou by měli věnovat rovněž lidé pracující s papírem. Ať už to jsou poštovní úředníci nebo pracovníci v papírnách. Papír totiž odsává z rukou ochranný tuk a pokožka je pak náchylnější ke vzniku poranění. 

První pomoc při vzniku záděry

První pomoc spočívá v zastřihnutí odtržené kůžičky. Pozor ale! K zastřižení použijte ostré manikérní nůžky. S tupými si koledujete ještě o větší problém. Zastřihávejte co nejblíže ke kůži tak, aby nevznikaly ideálně žádné, nebo co nejmenší “odchlípeniny”. Lépe se vám bude ošetřovat vodou změkčená kůže. Vzhledem k hrozbě infekce předem vydezinfikujte drobnou ranku i nůžtičky.

 

Pokud se vám záděra nehojí nebo je bolestivá, kupte si v lékárně hojivý gel nebo mast. Volně prodejných je jich na trhu několik. Osobně mám dobrou zkušenost s Bepanthenem Plus. V případě dlouhotrvajících problémů je potřeba navštívit lékaře.

A co na to naše čtenářky?

Mám suchou pokožku a navíc jsem lajdák co se týče péče o nehty. Není divu, že jsem se svými nehty moc spokojená nebyla a na záděry jsem hojně trpěla. Až když jsem jednou s prachobyčejnou záděrou skončila u lékaře, rozhodla jsem se přehodnotit vztah ke svým nehtům. Nyní jim věnuji mnohem více času, domácí manikúru pravidelně střídám s profesionálním ošetřením a výsledky jsou znát. Záděru už jsem neměla ani nepamatuji. Zapomeňte na záděry i Vy. Na vlastní kůži vím, že to jde! Hodně zdaru přeje Eliška Vreštiaková

Fotogalerie


Líbí se Ti tento článek? Řekni o něm svým známým!

Mohlo by Tě zajímat

Nehty v létě neschováme! Jak je mít dlouhé a zdravé?
Péče o nehty
Každá žena by ráda vypadala jako princezna a k tomu samozřejmě patří i polodlouhé či dlouhé pěstěné nehty. Jenže ne…
Proč a kam nosit výrazné laky na nehty?
Péče o nehty
Syté barvy poutají pozornost! Často postačují jako jediný módní doplněk. S výjimkou červených odstínů se však nehodí…
Mýty, polopravdy a pravdy o nehtech očima odborníků 2. část
Péče o nehty
Některé kosmetické pověry se tváří jako pravda, ač tomu je úplně naopak. Nad jinými kroutíme nevěřícně hlavou, přesto…
Co o vás prozradí barva nehtů? Možná vás to překvapí!
Péče o nehty
Barvy a jejich symbolika spolu jdou ruku v ruce! To, že se vám líbí právě červená nebo třeba černá, o vás vždy něco…

Komentáře k článku

Pro vložení příspěvku se nejprve přihlaš.

K článku zatím nebyly napsány žádné komentáře.

© Copyright 2013 - 2019 FoxHunter, s.r.o.   |   Reklama na Buď Krásná