Zjistěte, jaký typ pleti je ten váš!

Kosmetika
Datum: 19.05.2016

Kromě dodržování zásad pro zdravou pleť, je pro správnou péči o naši pokožku potřeba znát hlavně její typ. Teprve potom pro ni můžeme vybírat a nakupovat kosmetické přípravky a udržovat svoji pleť tak dlouhodobě krásnou. Protože když použijeme kosmetiku určenou na úplně pro jiný typ, hrozí kromě podráždění pokožky a svědění i tvorba akné, či dokonce „přesušená kůže“.

Existují 2 základní typy pleti a jeden tvořící přechod mezi oběma protipóly. Typ je určen tím, jak moc vody pleť zadržuje, jak je citlivá a kolik obsahuje olejů. Zda máte suchou, mastnou, či smíšenou pleť ovlivňuje především genetika, ale také váš životní styl, věk a dokonce i roční doba. Proto je nutné pleť pravidelně pozorovat a přizpůsobovat se jejím požadavkům. A jak poznáme, který typ je ten náš? Pleť zkoumáme vždy odlíčenou. Opláchněte si obličej a po oschnutí na něj položte ubrousek. Pokud rychle sklouzne a nezůstanou na něm stopy, máte suchou pleť. Jestliže se přilepí a zůstanou na něm skvrny, disponujete mastným typem. A když máte smíšenou pleť, zůstanou na ubrousku stopy ve tvaru písmene T, tzn. obtiskne se pouze na čele, nose a bradě. Kromě toho můžete zjistit typ své pleti např. v centru Vichy, kde vám jej diagnostikují pomocí speciálních přístrojů.

Suchá pleť

Pokud jste typ se suchou pokožkou, pociťuje po umytí či probuzení již lehké pnutí. Pleť vypadá tenká, mnohdy až průsvitná. Je citlivější a mohou se na ní objevovat červené žilky. Velká výhoda tohoto typu je, že do 30.–40. roku věku nemá vady jako akné, ale později se na ní tvoří snadněji vrásky, a to z toho důvodu, že ji nechrání mazový film. Často se na ní vytváří také ekzém, protože je citlivější i na přírodní podmínky jako slunce, mráz či smog. Ačkoliv si většina žen se suchou pletí kupuje hydratační přípravky, je vhodnější volit kosmetiku na olejové bázi a vyvarovat se používání obyčejného mýdla či chemického peelingu.

Mastná pleť

Tento typ pleti je brzy po čištění opět lesklý, typické pro něj jsou rozšířené póry a kvůli přebytečnému mazu se tvoří akné. Je třeba vyhýbat se kosmetickým přípravkům s alkoholem – ten totiž odstraňuje z pleti film, na což mazové žlázy reagují ještě vyšší produkcí mazu, proto na akné pomohou spíše antibakteriální a antiseptické přípravky. Mastná pleť však má i své výhody: díky mazu nevysychá tak rychle, takže pokožka je více chráněná, pomaleji stárne a vrásky se objevují později. 

Smíšená pleť

Je charakteristická svou nestejnoměrností. Zatímco okrajové části obličeje jsou suché, tzv. T-zóna (čelo, nos a brada) má vlastnosti mastné pleti. Ačkoliv je tento typ pleti u žen nejčastější, mnohdy o pokožku nesprávně pečujeme. Je totiž důležité o každou část dbát rozdílně, podle jejich vlastností, takže na suché úseky použijeme kosmetiku s olejem, zatímco v T-zóně zeslabíme účinky mazu. Některé přípravky určené pro smíšenou pleť nemusí být vhodné na celý obličej, takže použijte raději speciální kosmetiku na suchou i mastnou pleť. Výhodou však je, že pokožka je většinou jemná a má zdravou barvu. 

Fotogalerie


Líbí se Ti tento článek? Řekni o něm svým známým!

Mohlo by Tě zajímat

Známá neznámá micerální voda
Kosmetika
V posledních letech dostalo mytí a odličování nový rozměr. Chybné či nedůsledné odstranění nečistot a zbytků make-upu…
Příliv kyslíku pro pleť - novinka OXYGENIA!
Kosmetika
Po zimě je pleť unavená a mdlá - jednoduše vyčerpaná. Není se čemu divit, protože pokud jsou mrazy jako dnes,…
Made in France, aneb mých šest oblíbených produktů z Francie
Kosmetika
Zamýšleli jste se někdy nad tím, proč jsou Francouzky šik v každém věku? Protože o sebe pečují s obdivuhodnou…
Akupunkturou obličeje proti stárnutí pleti
Kosmetika
Trápí Vás kruhy pod očima, hluboké vrásky nebo povadlé kontury obličeje? Odpověděly jste minimálně jednou ano? Nebo…

Komentáře k článku

Pro vložení příspěvku se nejprve přihlaš.

K článku zatím nebyly napsány žádné komentáře.

© Copyright 2013 - 2019 FoxHunter, s.r.o.   |   Reklama na Buď Krásná