Výroba domácí kosmetiky není věda, má však svá pravidla

Kosmetika
Datum: 12.08.2016

Pokud jste pravidelnými čtenářkami našeho magazínu, už jste patrně zaznamenaly naši vášeň pro výrobu domácí kosmetiky pleťovými krémy počínaje a zubní pastou konče. Dosud jsme však neprobrali, jaká bezpečnostní opatření je třeba během domácí kosmetické alchymie dodržovat, a co počínající chemik-parfumér-kosmetik potřebuje vědět.

Home made kosmetika: pro a proti v kostce

Kosmetiku si lidé vyrábějí snad odjakživa. Narozdíl od nás k tomu však naši dávní předci nepotřebovali nic jiného, než co vypěstovali nebo nalezli v přírodě. Neměli chemické laboratoře ani látky s názvy jako cocamidopropyl betaine či butylphenyl methylpropional, u kterých se můžeme směle domnívat, že mají co do činění s petrochemickým průmyslem. Rozhodně neříkáme, že všechny látky poprvé spatřivší život pod rukama chemiků jsou špatné. Naopak. Jen si myslíme, že to jde i jinak.

 

Kosmetika je nedílnou součástí našeho života a leckdy do ní investujeme nemalé peníze. Proč si kupujeme průmyslově vyráběné produkty, je jasné. Ušetříme čas, máme na výběr s trochou nadsázky z milionů možností, díky konzervantům vydrží kupovaná kosmetika déle, může obsahovat vyšší koncentrace aktivních látek, něž jakých docílíme domácí výrobou a v neposlední řadě kosmetický průmysl disponuje špičkovými technologiemi a zázračnými složkami, které je obtížné získat (nikoliv však nemožné).

Existuje řada dobrých důvodů, proč si kosmetiku koupit. Průmyslově vyráběné produkty však mají i své slabiny. Asi největší je, že přes všemožná bezpečnostní opatření narážíme na kontroverze týkající se přítomnosti chemických látek podezíraných ze škodlivosti pro náš organismus či pro životní prostředí, a to jak z krátkodobého, tak dlouhodobého hlediska. Chceme-li se vyhnout látkám s otazníkem, můžeme zvolit biokosmetiku, ale ta vzhledem k vyšším cenám nemusí být pro každého.

 

K drahé biokosmetice existuje levnější alternativa! Tou je právě výroba vlastní kosmetiky. Výběr surovin a finální složení je v tomto případě pouze v našich rukou a  na naší fantazii. Ačkoliv je dobré pročíst pro začátek pár návodů, nemusíte se jich držet striktně. Nopak je dobré vložit do výroby vlastní nápady a preference. Kombinace přísad totiž neznají hranic.

Máte-li strach, že k výrobě kosmetiky potřebujete všelijaké záhadné nádobí, nářadí a jiná “udělátka”, uklidníme vás. Obvykle si vystačíte s běžným kuchyňským vybavením. Sehnat si veškeré potřebné suroviny není v době internetových eshopů problém. Navíc vás možná překvapí, že mnoho surovin vám roste na zahradě nebo máte v lednici.

 

Bezpečnostní pravidla

Aby vaše ručně vyrobená kosmetika byla bezpečná, je třeba myslet při její výrobě, používání a skladování na několik pravidel.

 

(i) Nezapomínejte na čistotu!

Než začnete pracovat, omyjte nástroje a pracovní desku. Flakonky či jiné obaly na kosmetiku před použitím vysterilizujte. A dbejte na to, abyste měli při práci čisté ruce. Pozor dejte hlavně na nečistotu za nehtami. Veškeré kontaminanty totiž mohou ohrozit trvanlivost kosmetiky a potažmo i vaše zdraví.

Jednotlivé suroviny i hotové výrobky raději než prsty nabírejte sterilními špachtličkami.

 

(ii) Nenechávejte přísady v dosahu dětí!

Přestože k výrobě používáte bezpečné suroviny, chraňte je před dětmi. Sice by jim včelí vosk či bambucké máslo zdraví nepoškodilo, ale zbytečná neplecha by mohla být na světě.

 

(iii) O hotový výrobek pečujte!

Pamatujte, že domácí přírodní kosmetika obvykle nevydrží tolik jako průmyslově vyráběná s chemickými konzervanty. Proto ji nevozte do oblastí s extrémním klimatem. Pokud cestujete, vezměte si s sebou jen nezbytně nutné množství přípravků v menších skleničkách. Flakonky dobře uzavírejte, aby obsah nezoxidoval a chraňte je před silným světlem. Výrobky, u kterých je to nutné (obvykle ty s vodní fází), uchovávejte v lednici.

Pokud se nám podařilo vás pro výrobu domácí kosmetiky trochu nadchnout, inspirujte se naším tipem nebo návody například v následujících článcích:

 

Revitalizující tělový balzám s bambuckým máslem

Na 100 ml budete potřebovat:

60 g bambuckého másla, 20 ml rostlinného oleje z baobabu, 20 g rýžového vosku, 4 lžičky glycerinu, 20 kapek esenciálního oleje z heřmánku, 7 kapek přírodního vitamínu E

 

Postup:

Do hmoždíře dejte bambucké máslo, olej z baobabu a vosk. Vše promíchejte a nechte rozpustit ve vodní lázni. Jakmile je směs tekutá, odstavte ji z plamene a nechte lehce vychladnout. Poté přidejte glycerinesenciální oleja vitamín E. Promíchejte a směs nalijte do skleniček dříve, než ztuhne.

http://www.budkrasna.cz/magazin/1250-zdravy-chrup-s-domaci-zubni-pastou/

http://www.budkrasna.cz/magazin/53-jak-vyrobit-domaci-vlasove-masky/

http://www.budkrasna.cz/magazin/657-vanocni-special-darujte-vlastnorucne-vyrobenou-kosmetiku/

http://www.budkrasna.cz/magazin/1082-hand-made-sampony-aneb-vyrobte-si-svoji-vlasovou-kosmetiku/

Fotogalerie


Líbí se Ti tento článek? Řekni o něm svým známým!

Mohlo by Tě zajímat

Příliv kyslíku pro pleť - novinka OXYGENIA!
Kosmetika
Po zimě je pleť unavená a mdlá - jednoduše vyčerpaná. Není se čemu divit, protože pokud jsou mrazy jako dnes,…
Moderní muž nesmrdí, aneb i muži mají svoji kosmetiku!
Kosmetika
Která z nás by nechtěla mít po svém boku fešáka, že?! Proto se tentokrát zaměříme na pečující kosmetiku určenou právě…
POP. Drzá. Smělá. Neotřelá. PŘEDSTAVUJEME NOVOU VŮNI POP!
Kosmetika
Oslava individuality, osobnosti a dobrodružství, tak prožíváme léto roku 2016 s novou vůní Stella McCartney POP,…
Až bude po zimě - krémy jemné jako peříčko
Kosmetika
Po zimě nesmíme nic nechat náhodě, proto vám přinášíme lehounké krémy a séra ideální pro jarní sezónu. S nástupem jara…

Komentáře k článku

Pro vložení příspěvku se nejprve přihlaš.

K článku zatím nebyly napsány žádné komentáře.

© Copyright 2013 - 2019 FoxHunter, s.r.o.   |   Reklama na Buď Krásná