Japonská tradice i extravagance

Trendy
Datum: 22.08.2016

Málokterá země představuje z hlediska módy tak originální podívanou jako právě Japonsko. Země pevně střežící svoji tvář, ale zároveň země, která se nebojí experimentovat a přejímat novinky ze zahraničí. Dodnes zde najdete ženy oblečené v tradičním kimonu, ale také extravagantně oblečené dívky vyznávající lolita style a mnoho dalšího, zaručeně nepřehlédnutelného.

Valerie Steele, odborník na módu, přezdívaná též Freud módy říká, že móda je hlavně o projevu naší osobnosti, je to způsob, jak dát najevo, kdo jsme dřív, než otevřeme ústa. Všichni máme potřebu dávat najevo, kdo jsem a pokud to nejde skrz oblečení, je to tetování, které mají často vojáci, kteří musí nosit uniformy. V Japonsku nosí dívky a chlapci do škol školní uniformy i to je důvod, proč v době volna mají o to víc potřebu dát najevo, kdo vlastně jsou. Tokio je v poslední době jedno z největších módních metropolí světa hned po Paříží, New Yorku a Milánu. Tokio se stalo centrem městské pouliční módy. Najdete zde mnoho stylů, které inspirují návrháře po celém světě.

 

Japonsko není jen zemí pokémonů, ale mnoho dalších komiksových postaviček, nakreslených stylem, který se v Japonsku vyvíjel po druhé světové válce nesoucí označení manga. Tomuto stylu se japonská mládež snaží ve svém oblékání přiblížit. A v jejím duchu se nesou i kampaně věhlasných módních domů. Dále jsou tu lolitky, kterých najdete po celém Tokiu tisíce. Od našeho evropského vnímaní Nabokovy Lolity se ale liší. Nejde o svůdně oblečené dívky vyzývající k sexu, ale o dívky, které při oblékání kladou důraz na nevinnost a roztomilost připomínající panenky. Inspiraci našly lolitky ve viktoriánském období a v Tokiu se tento styl zjevil poprvé v polovině devadesátých let.

Tradiční oděv představující symbol Japonska je kimono, kterým se inspirovalo mnoho západních módních domů, které zařadily tento oděv na přehlídková mola. Tento typ oděvu se rozšířil po celém světě a ve zjednodušených podobách ho nosí Evropanky či Američanky. Pravá kimona mají rovný tvar písmene T a sahají až ke kotníkům, váží se kolem těla a jsou vždy přepásaná širokým pásem. Je to oděv určený jak ženám, tak i mužům. Dnes tento oděv nosí ženy hlavně na slavnostní události.

 

V zemi s nádhernou přírodou, pevnou tradicí, hi-tech technologií a nejnápaditějším street stylem je zkrátka nemožné, aby nezplodila módního návrháře, který se svou tvorbou zapíše do dějin módy. Jedním takovým je Kenzo Takada 77tiletý japonský módní návrhář. Svou značku pojmenoval Kenzo a najdete v ní řadu nádherných modelů, ale i dámský parfém a od roku 1991 i parfém pro muže.

Značce, které se poslední dobou dostává více a více pozornosti je značka Comme des Garçons. V roce 1969 ji založila návrhářka Rei Kawakubo v Tokiu a z českých návrhářek se k této tvorbě nejvíce přibližuje návrhářka Petra Ptáčková. Móda pod tímto labelem je netradičně extravagantní, zkrátka přesně vystihující Japonsko, a pro Evropany možná těžce stravitelná, ale i přesto jsou tyto modely velmi žádané a prodávané v buticích po celém světě. Japonsko je zkrátka pokrokové, jak v technologiích, tak v módě a vždy je o prostě kus napřed.     {C}

Fotogalerie


Líbí se Ti tento článek? Řekni o něm svým známým!

Mohlo by Tě zajímat

Období „hot drinků“ přichází.
Trendy
Bageterie Boulevard rozšiřuje nabídku o nové nápoje pro chladné dny
Šaty à la negližé
Trendy
Pamatujete si na Rachel ze seriálu Přátelé, která se nedopatřením objevila spolu se svým přítelem a jeho rodiči v…
Po stopách úsměvu modelek: Kam se ztratil?
Trendy
Přehlídkové molo je úplně jiný svět, než ten, ve kterém se pohybujeme každý den. Je to svět třpytivých šperků,…
Nestyďte se, dámy! Vyběhněte naostro! Samozřejmě nahoře…
Trendy
Podprsenka je nepřítelem každé ženy a ta, která tvrdí opak, lže anebo na to ještě nepřišla. Podprsenka svazuje, tlačí,…

Komentáře k článku

Pro vložení příspěvku se nejprve přihlaš.

K článku zatím nebyly napsány žádné komentáře.

© Copyright 2013 - 2019 FoxHunter, s.r.o.   |   Reklama na Buď Krásná