Jak se neztratit v džungli pleťové kosmetiky (1.část)

Kosmetika
Datum: 11.09.2016

Máme zatratit veškerou levnou kosmetiku? Vyplatí se chodit na profesionální ošetření? Víte, jaký typ pokožky máte a jak často střídat pleťovou kosmetiku? Tyto a další otázky zodpovíme v naší minisérii zaměřené na výběr pěstící kosmetiky.

Začněte se samodiagnostikou pleti

Ve specializovaných prodejnách kosmetiky vám často s diagnostikou pleti poradí. Nebo vám pomůže vaše kosmetička. Jsou ovšem situace, kdy je žena odkázána při výběru krému sama na sebe.  Abyste si v drogerii nepřipadala jako Alenka v říši divů, předem si doma ujasněte, jaký typ krému chcete. Nezbytné je brát ohled na věk, typ a citlivost pokožky, roční období, složení krému a požadovaný účel. Zvážit je třeba i formu aplikace krému a velikost a způsob jeho balení.

 

Jednoduše se dá pleť rozdělit na suchou, smíšenou nebo mastnou. Dále pak na citlivou, problematickou, atopickou nebo “normální”. V létě je dobré uvážit i množství kožního barviva - melatoninu, se kterým souvisí citlivost na sluneční záření. Jinými slovy, jak dobře se opalujeme, aneb, jaký jsme fototyp.

Pokud si nejste jistá, jaký typ pleti máte, pak si proveďte orientační “ubrouskový” test. Ráno si před mytím a líčením přitiskněte jemný bílý ubrousek na tvář, chvíli jej podržte a pak se na něj podívejte proti světlu. Pokud na něm uvidíte jasně patrné mapy, jedná se o mastné zóny. Jestliže žádné stopy nenajdete, máte suchou pleť, v případě, že se flíčky objeví v místě, kde máte nos, ve středu čela a na bradě, je vaše pleť smíšená. Mastná pleť pak obtiskne mapy do ubrousku téměř po celé ploše obličeje.

 

Při výběru krému hleďte na to, zda-li má vaše pleť sklony k tvorbě akné nebo je šupinovitá, téměř atopická. Pozornost věnujte i velikosti vašich pórů a množství černých “teček”.

 

Za stovku nebo tisíce?

Různé spotřebitelské testy, včetně výsledků nezávislého dTestu, opakovaně potvrzují, že kvalita krémů a jiné kosmetiky určené pro výživu a ochranu naší pokožky není v přímé úměrnosti k ceně. Neplatí tedy, že čím dražší je krém, tím kvalitnější a zaručenější jsou jeho účinky. Na druhou stranu však není pravda ani, že čím levnější, tím lepší. Při koupi krému na obličej je dobré se řídit výsledky klinických testů (jsou-li pro daný krém k dispozici), které vcelku korespondují se slibovanými účinky. Dobré je také seznámit se s profilem kosmetické společnosti. Pokud vyrábí povětšinou jen přípravky na mytí podlahy a jen tu a tam nějaký ten univerzální krém na pleť, pak je lepší poohlédnout se po adekvátnější kosmetické značce.

Pokud si nevíte s výběrem krému rady, domluvte si přece jen raději schůzku s profesionální kosmetičkou, která vám doporučí krémy vhodné pro váš typ pleti. Jak už jsme psali, poradit se můžete i v lékarně, kde jsou k dispozici krémy střední cenové kategorie (cca 500 Kč za 100 ml), u kterých s největší pravděpodobností nešlápnete vedle.

 

Při výběru krému vzpomeňte i balení. Krém v kelímku, který nanášíme rukou, je mnohem více vystaven nebezpečí zkažení (v důsledku rozmnožení mikroorganismů), než ten v tubě. I velikost balení je třeba zvážit s ohledem na to, že minimálně se změnou ročního období je třeba změnit i krém.

 

Jak poznám chybný výběr?

Nemusíte být profesionální kosmetička, abyste poznala, že vám daný krém nesvědčí. S největší pravděpodobností to “okometricky” poznáte do čtrnácti dnů. V krajním případě během několika hodin, pokud se u vás spustí alergická reakce, která se nejčastěji projevuje zčervenáním pleti nebo vytvořením vyrážky.

Že vám daný krém není šitý na míru poznáte obvykle podle toho, že bude vaše pokožka působit unaveně, nezdravě a bude mít našedlou barvu. Častým problémem je i výkyv ve funkční kvalitě pokožky, a to buď na jednu, nebo na druhou stranu – buď se nepřirozeně zvětší tvorba mazu, nebo se začnou objevovat nevzhledné šupinky. Mohou se také zhoršit projevy, které jste daným krémem chtěla vyřešit (např. použijete-li krém proti akné, a po jeho použití bude vaše pokožka vypadat jako pleť kluka, co právě začíná mutovat).

 

Na závěr první části si přiznejme, že, pravidelné profesionální kosmetické ošetření je dobrou investicí, kterou s přibývajícím věkem ocení snad každá žena. Není-li tedy váš rozpočet napnutý jako kšandy, pak si návštěvu kosmetičky určitě dopřejte každý měsíc. Ne nadarmo se říká, že v osmnácti vypadá žena tak, jak se narodila a po třicítce tak, jak se o to zasloužila ona sama.

Fotogalerie


Líbí se Ti tento článek? Řekni o něm svým známým!

Mohlo by Tě zajímat

7 znamení, že máte navštívit dermatologa!
Kosmetika
Existuje mnoho znamení, že byste měli navštívit dermatologa a pro každé z nich platí, že čím dříve, se objednáte, tím…
Příliv kyslíku pro pleť - novinka OXYGENIA!
Kosmetika
Po zimě je pleť unavená a mdlá - jednoduše vyčerpaná. Není se čemu divit, protože pokud jsou mrazy jako dnes,…
Jak se neztratit v džungli pleťové kosmetiky (1.část)
Kosmetika
Máme zatratit veškerou levnou kosmetiku? Vyplatí se chodit na profesionální ošetření? Víte, jaký typ pokožky máte a jak…
Pleťová kosmetika z domácí “továrny”
Kosmetika
Home made výrobky v naší redakci převelice ctíme, a proto přinášíme čerstvou dávku recepisů. Tentokrát na pleťové…

Komentáře k článku

Pro vložení příspěvku se nejprve přihlaš.

K článku zatím nebyly napsány žádné komentáře.

© Copyright 2013 - 2019 FoxHunter, s.r.o.   |   Reklama na Buď Krásná