Halloween: anglosaský svátek mrtvých domestifikován!

Trendy
Datum: 06.10.2016

Jedenatřicátý říjen není den jako každý jiný v roce. Přede dveřmi a za okny plápolají pohádkové dýňové lucerny a na ulicích se rojí příšerky ze záhrobí. Možná to nevíte, ale tento strašidelný svátek, který připadá na předvečer křesťanského svátku Všech svatých, je spjat s Kelty. V Čechách sice nemá takovou tradici jako v anglosaských zemích, přesto se blíží doba, kdy i u nás pevně zakoření. V našem miniseriálu o každoroční strašidelné párty se dozvíte o původu i proměnách Halloweenu, tipech na děsivý make-up nebo pochoutkách, po kterých vám budou vlasy šedivět hrůzou.

O původu Halloweenu

Oslavy posledního říjnového dne spadají už do doby dlouho před naším letopočtem. Na přelomu října a listopadu se starověcí Keltové loučili s létem a vítali nový rok. Věřili, že v tuto magickou noc, které se říkalo Samhain, se na zem navrací mrtví ze záhrobí a živí mohou beztrestně vstoupit do světa mrtvých. Aby se před nimi skryli, převlékali se a nechávali hořet velké ohně.

 

V době, kdy se katolická církev snažila vymýtit pohanské zvyky, byl podle jedné z teorií Samhain nově nahrazen křesťanským svátkem Všech svatých, který připadá na 1. Listopadový den. Od té doby se v Irsku začaly objevovat a rozvíjet zvyky spojené s Halloweenem. Do Ameriky se Halloween dostal spolu s irskými přistěhovalci v polovině 19. století. Uvažuje se o tom, že Halloween, svátek Všech svatých i Svátek zesnulých, alias české “dušičky” připadající na 2. listopad mají tedy solečný původ v keltských pohanských svátcích.

Název Halloween je pak odvozen od anglického spojení All-hallow-even (v češtině něco jako "uctívejme všechny svaté"). Můžeme taky slyšet název Předvečer svátku Všech svatých.

 

Halloweenské legendy a tradice

Nejvýraznějšími symboly Halloweenu jsou romantické dýňové lucerny s ornamenty, černé kočky a masky strašidel, čarodějnic, kostlivců a jiných příšerek ze záhrobí. Převlečené děti pak chodí s koledou “Trick or treat” (v češtině Koledu, nebo vám něco provedu) po domech označených dýňovou lucernou. V současné době se Halloween slaví především v anglicky mluvících zemích, ale díky cestování a prolínání kultur postupně zdomácňuje i v dalších evropských zemích.

 

Vyřezávaným dýňovým svítilnám se říká jack-o-lantern podle irské legendy o opileckém darmožroutovi Jackovi a jeho smlouvě s ďáblem. Jack ďábla přelstí a není odnesen do pekla, ale pro svůj prachbídný život není po své smrti přijat ani do nebe. Jeho duše proto bloudí po světě. Lucerna má Jackovi svítit na jeho věčném putování a chránit ty, kteří mu ji na cestu připravili.

K Halloweenu se váží i další pověry. Například, že černá kočka přináší štěstí, zatímco bílá smůlu. Nebo když uvidíte pavouka, přijde vás navštívit zesnulý zemřelý. Nebezpečné je prý v tento den vidět sovu. Může vám totiž odnést duši. Co se však vyplatí, je vložit večer pod polštář červené jablko a ráno si na něm pochutnat. Zajistí vám dobré zdraví po celý rok.

 

O kostýmech

Kdo se vyžívá v maskách a kostýmech, Halloween musí milovat. V anglosaských zemích se poslední říjnový den po setmění mění v rej čarodějnic, zombie, kostlivců a dalších strašidelných příšer.

 

Stejně jako se mění móda, i halloweenské kostýmy zaznamenaly za více než jedno století podstatný vývoj. Zatímco na počátku minulého století jste na ulicích mohly potkat mrtvé vdovy se strašidelnou maskou na obličeji, později se zkracovaly sukně a byly v kurzu vyzývavé čarodějnice a kouzelnice.

S rozvojem televizní tvorby a Disney studia se rovněž začaly objevovat kostýmy strašidelného Mickey Mouse a jiných animovaných postav. Na konci 20. století se účastníci halloweenských party snažili ohromit co nejděsivějšími kostými.

 

Dnes ustupuje strašidelnost a přednost dostávají spíš kostýmy legrační či vyzývavé. S návody na roztomilé lolitky, éterické víly a mimozemšťany se na internetu roztrhl pytel. Halloween se blíží. Inspirujte se.

A co na to naše čtenářky?

Slavíte doma nebo děti ve škole či školce Halloween? Nebo spíše tento svátek odmítáte podobně jako importovaný svátek zamilovaných? Vyřezáváte dýně? Jaké nejzajímavější ornamenty se vám podařili nebo jste viděli?

Fotogalerie


Líbí se Ti tento článek? Řekni o něm svým známým!

Mohlo by Tě zajímat

Mánie gumových bot
Trendy
Už to ani zdaleka nejsou jen holínky, které se nám vybaví v případě gumových bot. S gumovými botami se v poslední době…
Módní návrháři – Jimmy Choo
Trendy
Když se řekne Jimmy Choo, téměř každému se vybaví boty. A nejen ledajaké boty – krásné boty. Jimmy Choo zkrátka patří…
Zachrání nás zásaditá strava?
Trendy
Supermodelka Elle MacPhersonová, herečka Jennifer Anistonová nebo známý lékař Robert Young tvrdí, že jsou zdraví,…
Nevyhazujte sáčky od čaje, děláte chybu! 15 tipů, co s nimi!
Trendy
Sáček není odpad. Sáček od čaje je naopak cenná ingredience pro spoustu domácích prací či kosmetických procedur.…

Komentáře k článku

Pro vložení příspěvku se nejprve přihlaš.

K článku zatím nebyly napsány žádné komentáře.

© Copyright 2013 - 2019 FoxHunter, s.r.o.   |   Reklama na Buď Krásná