Miniedice “náctiletí”: jak pečovat o vlasy

Péče o vlasy
Datum: 08.10.2016

V pubertě musí mladí a neklidní čelit celé řadě problémů. Od trapných rodičů, přes nešťastné první lásky, až po beďary v obličeji a nadměrně se mastící vlasy. V naší nové minisérii se zaměříme zejména na palčivé otázky péče o vlasy, pleť a nehty dospívajících. V prvním díle probereme, které vlasové přípravky se hodí pro teenagery, jak často by měli chodit ke kaděřníkovi, nebo co si odborníci myslí o barvení vlasů u mladistvých.

Období dospívání bývá pro všechny zúčastněné náročné. Rodiče se musí obrnit velkou dávkou tolerance a trpělivosti, aby přežili pubertální výlevy svých ratolestí, kteří zápasí s novou psychikou i novým tělem. Ačkoliv by se mohlo zdát, že vlivem hormonálních změn trpí pouze rodiče a pleť na obličeji novopečených puberťáků, není tomu tak. S problémy se potýkají i kadeře dospívajících.

 

Mastné? Krepaté?

V bouřlivém období puberty se s jedním ze dvou nejběžnějších “vlasových” neduhů alespoň krátkodobě setká většina chlapců a dívek. S největší pravděpodobností se střetnete s nadměrně se mastícími kadeřemi. Není ovšem výjimkou ani problém zcela opačný - vysušené a krepaté vlasy. Na kvalitě vlasů se samozřejmě podílí genetika a životní styl, v období puberty do toho však výrazně mluví hormony. Ty způsobují, že vlasová pokožka většinou produkuje nadbytek mazu, nebo naopak nevyrábí maz téměř žádný (tato varianta je však mnohem méně častá).

Co s tím? Ať už se vášemu teenagerovi vlasy mastí nebo jsou neposedné krepaté, je třeba zvolit správný šampon. Pokud si s výběrem nevíte rady, poraďte se s kadeřníkem. Každodenní péče ovlivňuje vzhled kštice více, než si myslíte. Šampon a kondicionér jsou základ. Při výběru pečující vlasové kosmetiky dbejte na to, aby neobsahovala silikony, které na pokožce hlavy vytváří neprodyšnou helmu a projevy, jako jsou mastné vlasy nebo lupy, se zhoršují. Časté nošení pokrývky hlavy také zmíněné neduhy podpoří.

 

Další velkou šamponovou chybou je, pokud nevěnujete dostatečně pozornosti a času i vymývání vlasových přípravků. Mnemotechnická pomůcka? Stejně dlouhou dobu, jakou věnujete mytí vlasů, dopřejte i oplachování. Když ve vlasech budou přípravky zůstávat, budou se více mastit. V dobré víře, že “čím více, tím lépe” často používáme větší množství šamponu, než je třeba. Obvykle bohatě postačuje polévková lžíce.

Jedním z rozšířených mýtů je, že čím častěji si budeme vlasy mýt, tím více se budou mastit. Není to pravda. Má-li váš dospívající každé ráno mastnou hlavu, ať si vlasy klidně umyje. Stačí jen na frekvenci mytí myslet při výběru šamponu. Zároveň používat časté mytí vlasů jako prevenci suchých vlasů je spíše kontraproduktivní. Mytí totiž obecně vlasy ještě více vysušuje.

 

Puberťáci a styling? Čím lehčí, tím lepší

Mezi vhodné stylingové prostředky pro mladou kštici patří lehké pudry na zvětšení objemu, které zároveň i odmašťují. Dospívající mohou sáhnout i po pěnových tužidlech nebo suchých šamponech, s nimiž se dá s vlasy udělat malý zázrak. Naopak ruce pryč by měli dát od těžkých vosků a hutných gelů.

 

Hormonálními výbuchy zatížené vlasy potřebují dostatek výživy. Alespoň dvakrát týdně by jim proto náctiletí měli dopřát vlasovou masku. Buď na mastné vlasy nebo anti-frizz na kadeře krepaté.

Barvit či nebarvit

Mladí lidé v pubertě snad více než kdokoliv jiný touží po experimentování nehledě na vliv na kvalitu vlasů. Většina odborníků se shoduje na tom, že vlasy se vyvíjejí cca do patnácti let. Do této doby doporučují naše ratolesti od barvení zrazovat a barevné experimenty jim dopřát například pomocí barevných nacvakávacích pramínků. Na druhou stranu tvrdí, že současné profesionální barvy jsou poměrně šetrné. Raději se však vyhněte domácímu barvení, které skýtá mnoho nástrah. Dobrým tipem je kromě barevných nacvakávacích proužků i melír nebo přeliv, jež se nemusí doplňovat každý měsíc. 

 

Několik ožehavých otázek a tipů

Jak často by mladí dospělí měli chodit ke kadeřníkovi? Všem vlasům pravidelná profesionální péče prospěje. Teenagerům ve vývinu rostou vlasy o něco rychleji, proto by alespoň na zastřihnutí konečků měli chodit třikrát do roka.

Tipy:

●      Šampon na mastné vlasy a proti lupům s kopřivou, Argital (250 ml za 340 Kč)

●      Suchý šampon Alterna Caviar (75 g za 575 Kč)

●      Detoxikační vlasová kúra pro všechny typy vlasů PANPURI Hair Detoxifier (200 ml za 1200 Kč)

Fotogalerie


Líbí se Ti tento článek? Řekni o něm svým známým!

Mohlo by Tě zajímat

Čtenářka Mirka září: V Salonu U Kačky mi splnili sen
Péče o vlasy
Soutěže jste si oblíbili a tak jsme se rozhodli, že uspořádáme další. Tentokrát v BK klání zvítězila slečna Miroslava.…
Dopřejte svým vlasům hloubkovou péči
Péče o vlasy
V létě si většina z nás hřejivé paprsky slunce s radostí užívá, a vždy když máme příležitost, jim vystavujeme naše tělo…
RECEPT NA KRÁSNÉ VLASY ANEB ZKROŤTE SVOJI HŘÍVU
Péče o vlasy
Vlasy jsou korunkou krásy každé ženy a jsou také zrcadlem našeho životního stylu. Odráží se v nich, jak žijeme, jaké…
Obyčejný neobyčejný culík
Péče o vlasy
Ačkoliv je fajn zajít si jednou za čas do kadeřnictví pro profesionální účes, většinou jsme na vlasový styling sami.…

Komentáře k článku

Pro vložení příspěvku se nejprve přihlaš.

K článku zatím nebyly napsány žádné komentáře.

© Copyright 2013 - 2019 FoxHunter, s.r.o.   |   Reklama na Buď Krásná