Miniedice “náctiletí”: jak pečovat o nehty

Péče o nehty
Datum: 11.10.2016

Každé životní odbdobí má svá specifika, a s tím spojené starosti a radosti. Období puberty a dospívání je charakterizováno explozivní smrští hormonů, neporozuměním si s celým světem vyjma snad jen Boba Marleyho, špatnou pletí i náladou, mastnými vlasy a roztřepenými nehty. Obvykle nezbývá, než zatnout zuby a tuto bouřlivou životní etapu přežít. Jelikož štěstí přeje připraveným, máme pár tipů, jak z puberty vybruslit s grácií, ať už jste rodič nebo mladý a neklidný teenager. V druhém díle naší minisérie se proto popereme s roztřepenými nehty.

Většina dospívajících čelí v období dospívání otravným pupínkům. A velká část se navíc trápí i s mastnými vlasy. Dobrá zpráva je, že špatné nehty nejsou typickým znakem puberty. Přesto výskyt roztřepených a lámavých nehtů je u této věkové skupiny vyšší než v jiném věku. Čím nehty v pubertě trpí, a jak o ně pečovat, jsme shrnuli v následujícím textu.

 

Kdo je viník? Špatná životospráva!

Příčin zvýšené lámavosti nehtů může být celá řada. Na vině jsou genetické predispozice, nedostatek spánku, stres, nevyvážená strava, špatná péče, alkohol, kouření a obecně nezdravý životní styl. Na fyzické a psychické změny prodělávané v pubertě potřebuje organismus zvýšenou dávku vitamínů, minerálů a stopových prvků. Vlasy a nehty okusí nedostatek těchto esenciálních látek jako první a odpoví na to zhoršenou kvalitou. Vlasy ztrácí lesk a více padají, nehty se třepí a lámou.

Je známo, že nejlepším řešením problémů je prevence. V tomto ohledu je třeba se odrazit od správně vyvážené a pestré stravy. Ta by kromě optimálního poměru cukrů, bílkovin a tuků měla obsahovat i dostatečné množství železa, zinku, hořčíku, selenu, vápníku, vitamínu D a vitamínů skupiny B, bez kterých není hezkých a zdravých nehtů. Nechcete-li zobat pilulky z lékárny, přijímejte tyto látky z následujích přírodních surovin:

 

Železo: játra, kvalitní hovězí, krůtí nebo králičí maso, třtinová melasa, fíky, datle, zelená listová zelenina, ořechy, sušené meruňky, mořské řasy, špenát, luštěniny

 

Zinek: vejce, kvalitní hovězí, drůbeží a vepřové maso, fazole, obioloviny, sýry

Hořčík: luštěniny, káva, ořechy, sója, pohanka, špenát

 

Selen: vnitřnosti, ořechy, mořské řasy, ryby a mořské plody

 

Vápník: sardinky, mák, chia semínka, parmezán, fíky, mandle

 

Vitamín D: syntéza působením slunečního záření, rybí tuk, vaječný žloutek

 

Komplex vitamínů B: kvasnice, maso, sýry, jáhly, luštěniny, ořechy

 

Zapomeňte na pilník

Většina náctiletých se rozhodne dospět svým vlastním způsobem. Odmítá autority a svým vlasním způsobem se seznamuje s možnostmi, které život nabízí. Je jasné, že probdělé noci na večírcích, alkohol a experimentování se vzhledem se také odráží v kvalitě nehtů.

Jak už jsme si řekli, náprava roztřepených a lámavých nehtů spočívá zejména ve vyrovnané životosprávě a správné péči. Obecně je známo, že zdravé nehty bychom měli upravovat pilováním. Už méně se ví, že těm roztřepeným může pilník ještě více ublížit. Měkké a poškozené nehty raději stříhejte nůžtičkami nebo kleštičkami. Pravidelná domácí manikúra by měla rovněž zahrnovat ošetření kůžičky kolem nehtů a vyživení nehtů speciálními hydratačními krémy či oleji. 

 

Stejnou službu jako kosmetické výživové přípravky udělají i domácí zábaly například z olivového oleje nebo avokáda. Více se dočtete v našem článku Zimní péče o ruce a nehty: vyzkoušejte sílu domácích zábalů.

 

Ačkoliv experimentování s nehty patří k životu “normálních” puberťaček, ty, u kterých pokulhává kvalita nehtů, by se měly vyhnout umělým gelovým lakům, které nehty oslabují a při jejich neodborném odstraňování vzniká riziko dalšího pškození nehtu. Naopak dobrou službou mohou roztřepeným nehtům posloužit ochranné laky s výživovou složkou.

Fotogalerie


Líbí se Ti tento článek? Řekni o něm svým známým!

Mohlo by Tě zajímat

Jak na manikúru, která se neodlupuje
Péče o nehty
Nabízíme vám několik užitečných a vyzkoušených rad, jak na manikúru, která se jen tak neodloupne a neodštípne. Není nic…
Jak si přestat kousat nehty
Péče o nehty
Zřejmě každý se někdy v životě přistihl, že si kouše nehty. Možná to bylo nudou při nezáživné přednášce nebo v…
Revoluce v lakování: lak na nehty ve spreji!
Péče o nehty
Podlak, první vrstva laku, druhá vrstva,... A bác: jedno neopatrné otření o stůl a můžete začít znovu. Víte, o čem…
Proč a kam nosit výrazné laky na nehty?
Péče o nehty
Syté barvy poutají pozornost! Často postačují jako jediný módní doplněk. S výjimkou červených odstínů se však nehodí…

Komentáře k článku

Pro vložení příspěvku se nejprve přihlaš.

K článku zatím nebyly napsány žádné komentáře.

© Copyright 2013 - 2019 FoxHunter, s.r.o.   |   Reklama na Buď Krásná