Červené, nebo bílé?

Pro Vaše tělo
Datum: 26.10.2016

Je jen velmi malé procento žen, které nepije víno vůbec, a ve většině případů to bývají úplné abstinentky. Kromě nich si dá alespoň čas od času víno ráda snad každá žena a je úplně jedno, jestli preferuje bílé, nebo červené: zdravé jsou totiž obě. Protože dávno už neplatí, že by mělo být zdravější to červené, každé prospívá našemu zdraví z jiného hlediska. A víte například, že existuje také oranžové víno? Pojďme se společně podívat na ta nejzajímavější fakta o víně, která by nás ani nenapadla. Právě teď je navíc jeho sezóna!

Příznivé účinky na naše zdraví se u jednotlivých druhů vín liší právě dle rozdílného způsobu výroby. Červené víno se vyrábí z modrých hroznů, jejichž slupka obsahuje velké množství prospěšných látek, a to tak, že se hrozny nechávají macerovat spolu s vinným moštem. Bílé víno se naopak z hroznů hned vylisuje, a proto by se na první pohled mohlo zdát, že nemělo tolik času na to, aby do sebe dostalo větší množství důležitých látek. Podle řady výzkumů však bílé víno snižuje riziko vzniku aterosklerózy, a tedy i infarktu a mozkové mrtvice stejně jako červené víno, které mimo jiné působí jako prevence vzniku rakoviny. 

 

Vyřeší premenstruační syndrom

Bílé víno dokáže stimulovat nervový systém a podporuje funkci vnitřních orgánů, zatímco červené víno má tlumicí efekt a dokáže zklidnit nejen nervový systém, ale také svaly a zažívání. Ženy ocení víno jistě také během premenstruačního syndromu, neboť dokáže zvednout hladinu cukru v krvi, a tím zmírní únavu i podrážděnost. Údajně má příznivý vliv také na náš sexuální apetýt.:-) 

Vypadáme díky němu mladě

A jaké látky tedy víno obsahuje? Kromě vitaminu E, hořčíku, vápníku či draslíku je to resveratrol, který najdeme ve slupce hroznů. Má protizánětlivé účinky, působí preventivně proti nádorovým i nervovým onemocněním a navíc má, pozor dámy, i omlazující efekt! Nejen pro něj tak bývá víno často využíváno v kosmetických přípravcích, najít ho můžeme prakticky všude od sprchových gelů a peelingů přes tělové mléko a vlasový balzám až po jelení loje. Celou řadu vinné kosmetiky má například Manufaktura, ale najdeme ho také v přípravcích mnoha dalších značek.

 

Neznámé oranžové víno

A jaké víno si na pití tedy vybrat? Jak už víme, zdraví prospěšné je jak červené, tak bílé víno, takže záleží jen na našich chuťových buňkách. Samozřejmě platí, že lehčí bílé víno volíme spíše k rybě, zatímco k červenému masu pijeme červené víno, ale není to žádné dogma. Vyzkoušet můžete také růžové nebo třeba oranžové víno, při jehož výrobě se využívají narůžovělé hrozny a zároveň ty technologické postupy, kterými se vyrábí červené víno. A pamatujte si: dvě deci vína denně jsou pro naše zdraví nezbytné!:-)

A co na to naše čtenářky?

Preferujete bílé, nebo červené víno? Slyšely jste již někdy o oranžovém víně? Pokud ne, lákalo by vás ho vyzkoušet? Jak jste spokojeny s vinnou kosmetikou?

Názor autora

U nás doma se pilo vždy výhradně červené víno, bílé jen výjimečně. Mně však postupem času zachutnalo víc bílé víno, takže jsem nyní černou ovcí rodiny. ☺ Ale bílé víno není tak aromatické a navíc nebarví zuby ani tolik nedevastuje náš dech. Tak na zdraví! Anna Zavadilová

Fotogalerie


Líbí se Ti tento článek? Řekni o něm svým známým!

Mohlo by Tě zajímat

Krásná po porodu: cvičení v šestinedělí (1. část)
Pro Vaše tělo
Romantické období očekávání máte za sebou. Doufala jste, že s vypuzením děťátka shodíte i kila nabraná v těhotenství a…
Probuďte vášeň! Okořeňte svůj vztah afrodiziaky! II. část
Pro Vaše tělo
Vědci z Royal Edinburgh Hospital ve Skotsku nedávno opublikovali, že pravidelná soulož několikrát týdně má blahodárný…
Na hubnutí i pro zahřátí: polévky!
Pro Vaše tělo
Zima je skvělé období pro hubnutí, neboť naše tělo musí vydávat hodně energie, aby se zahřálo a nebyla mu zima. Zároveň…
Červené, nebo bílé?
Pro Vaše tělo
Je jen velmi malé procento žen, které nepije víno vůbec, a ve většině případů to bývají úplné abstinentky. Kromě nich…

Komentáře k článku

Pro vložení příspěvku se nejprve přihlaš.

K článku zatím nebyly napsány žádné komentáře.

© Copyright 2013 - 2019 FoxHunter, s.r.o.   |   Reklama na Buď Krásná