Jak přežít firemní vánoční večírek

Trendy
Datum: 28.10.2016

Vánoce jsou již za dveřmi a spolu a nimi nastává také období nejrůznějších večírků. Ty bývají samy o sobě dost náročné a jednoznačně jim vévodí firemní vánoční večírky. Mají zaměstnance stmelovat, mají se díky nim v uvolněném prostředí mimo kancelář lépe poznat s ostatními kolegy a také to pro ně má být odměna za celoroční dřinu. Výsledek však bývá často přesně opačný: lidé se poznají z jiných stránek, které nemusí být zrovna příjemné, a někdy mohou podobné party rozbít dosavadní vztahy v kanceláři. Poradíme vám nyní, jak přežít vánoční večírek bez nepříjemností a negativních následků do budoucna.

Samy znáte jistě dost případů, kdy lidé pod vlivem alkoholu byli příliš upřímní nebo se chovali zcela nevhodně. Na vánočním firemním večírku je situace ještě ošemetnější, neboť vášnivé flirtování s kolegou, drbání ostatních pracovníků nebo upřímné projevy o tom, co si myslíte o svém nadřízeném nebo celé společnosti, mohou mít nedozírné následky. Mnoho lidí si tímto způsobem znepřátelilo celou firmu, výjimkou nebývá ani dobrovolný odchod nebo výpověď. Proto je potřeba se na firemním vánočním večírku kontrolovat.

 

Pozor na alkohol

Tím vůbec nejdůležitějším pravidlem je nepřehnat to s pitím. Přece vážně nechcete, aby vás nadřízení viděli opilé a to, jak zvracíte. Na opilé ženy, kterým se motají nohy i jazyk, chovají se frivolně nebo se nepatřičně odhalují, není nikdy hezký pohled, natožpak v pracovním kolektivu. Proto se na firemním večírku vyhýbejte tvrdému alkoholu a vše prokládejte dostatečným množstvím neperlivé vody. Nezapomeňte se také pořádně najíst, protože pít na lačný žaludek je opravdu velmi nerozumné. Pokud je součástí party také raut nebo večeře, vykašlete se na upejpání a pořádně se najezte. Tak můžete předejít opileckému faux pas v další části večera.

Co na sebe?

Dobře si promyslete i dress code, který by neměl být ani příliš formální, ale ani příliš vyzývavý. V každém případě zapomeňte na minisukně a hluboké výstřihy, nehodí se také pracovní kostýmky. Ideálně jsou jednoduché šaty ke kolenům s krátkým či dlouhým rukávem, popřípadě ještě širokými ramínky. Rozhodně by vám nikde neměla vykukovat podprsenka, spodní prádlo a ani krajka samodržících punčoch. Dobře zvažte i obuv, lodičky na jehlovém podpatku vypadají sice efektně, zato zuté boty a nohy jen v punčocháčích, což je po několika hodinách na jehlách častý vedlejší efekt, už méně.

 

Upřímnost může uškodit

Pamatujte si také, že na vánoční večírek práce nepatří, a vyvarujte se tak debatám o problémech firmy. Na druhou stranu se nenechte přimět ani k tomu, abyste vyprávěli ostatním o svých čistě soukromých věcech, do kterých nikomu nic není. Pokud by je někdo chtěl naopak vyprávět vám, stejně jako vám vnucoval své názory na ostatní lidi ve firmě, držte si odstup. Dobré je vyhýbat se na večírku také silně podnapilým kolegům – kdo ví, do čeho všeho by vás mohli zatáhnout: od hraní infantilních her typu flaška přes nekonečné debaty o ničem až po sexuální narážky či návrhy.

Láska v práci ano, na firemní večírku ne

Pozor byste si měly dát na vánočním večírku také na flirtování a všechno, co k tomu patří. O partnerských vztazích v jedné firmě si každý může myslet své, ale obecně platí, že vedení společnosti je obvykle neschvaluje. A i když máte velmi blízko ke svému kolegovi, rozumíte si s ním a mohlo by z toho být něco víc, nezačínejte si spolu zrovna na večírku firmy. Jistě, dostanete se do jiného prostředí než kanceláře a alkohol uvolní zábrany, ale zároveň vás všichni pozorují. A pokud nechcete, aby se příští měsíc nemluvilo o ničem jiném, vyrazte někdy jindy jen ve dvou. Užijte si vánoční večírek bez morální kocoviny!

A co na to naše čtenářky?

Máte rády firemní vánoční večírky? Jaké největší faux pas se Vám či Vašim kolegům na nich přihodilo? Těšíte se na letošní party?

Názor autora

Vždy záleží na velikosti firmy i konkrétním pracovním kolektivu, ale myslím, že velká část lidí nevzpomíná následující ráno na večírek zrovna s láskou, často se stydí za své chování nebo naopak za chování svých kolegů. Proto je dobré držet si i na večírku odstup a hlavně to nepřehánět s alkoholem. Anna Zavadilová

Fotogalerie


Líbí se Ti tento článek? Řekni o něm svým známým!

Mohlo by Tě zajímat

Jelení šperky, šperky s příběhem
Trendy
O Jeleních špercích už jste určitě slyšeli. Šperk, ve tvaru jelena se stal obrovským hitem a je to už nějaký ten pátek,…
Férová móda s Page underwear a Nikol Kouklovou
Trendy
Mít se jako v bavlnce. To je úsloví, které naznačuje, že se máte zkrátka skvěle. Tak proč to nevzít více doslova a do…
Módní návrháři – Alexandr McQueen
Trendy
Alexandr McQueen patří patrně mezi ty ne úplně nejznámější návrháře možná i proto, že zemřel již ve věku čtyřiceti let.…
Jak přežít firemní vánoční večírek
Trendy
Vánoce jsou již za dveřmi a spolu a nimi nastává také období nejrůznějších večírků. Ty bývají samy o sobě dost náročné…

Komentáře k článku

Pro vložení příspěvku se nejprve přihlaš.

Re: Jak přežít firemní vánoční večírek

Autor: Ivana Mrázková  |  Datum: 24.05.2018 15:30

Hezký článek.. jedné mé kolegyni se tohle právě stalo, kvůli problémům doma se neuhlídala a na vánočním večírku se opila.. pak až moc upřímně mluvila o tom, co si myslí o vedení. V práci se jí do té doby dařilo dobře, ale po večírku a vánoční dovolené to byl jeden problém za druhým. Došlo to tak daleko, že obdržela vytýkací dopis (viz. https://www.vimvic.cz/clanek/musite-pred-vypovedi-obdrzet-vytykaci-dopis ), kterému následovala výpověď.

© Copyright 2013 - 2019 FoxHunter, s.r.o.   |   Reklama na Buď Krásná