Dietou to nekončí – jak si vydřenou váhu udržet?

Pro Vaše tělo
Datum: 29.10.2016

Leckdo myslí, že dieta je největší zkouškou, která nás na cestě k vysněné hubenější postavě čeká. Omyl. Nejtěžší je si zvyknout, že to, co jsme dělali či jedli dříve, už zkrátka opakovat nemůžeme. Zhubnout, to není jen chvíli držet drastickou dietu – je to úkol na celý život, kompletní změna stravovacích návyků a životního stylu. Pokud pochopíme, že dietou odstartoval náš nový život a dieta byla jen začátkem nového životního stylu, máme skoro vyhráno!

Přesto ale existuje několik pravidel, která nám tento přechod usnadní, pokud si na ně budeme dávat pozor! A pro ty, kteří si zoufají a neví, jak bez drobných neřestí vydrží, máme také dobrou zprávu – jeden den v týdnu je povoleno vše, sice s mírou, ale jakákoli dobrota. Čtěte s námi, jak si po dietě uchovat vysněnou váhu!

 

Čím tedy začít? Předně: zapomeňme, že slovo „dieta“ existuje. To, co jsme dodržovali, nebyla dieta, byl to začátek nového životního stylu.

 

Začněme postupně

Po dodržování změny životního stylu (dříve zvaného jako „dieta“) bychom nepochybně rádi přešli k o něco lidštějšímu jídelníčku a rádi si dali víc než jen pár kapek omáčky na kopečku rýže. A samozřejmě to jde! Jelikož jsme určitě zpočátku svůj postup za nižší váhou monitorovali prostřednictvím spořádaných kalorií, máme teď představu, co jsme vlastně jedli a kolik. Začněme tedy pozvolna. Přidávejme každých 14 dní 400 kJ a sledujme svou váhu. Jakmile stoupne, uberme 400 kJ – našli jsme svou hranici.

Červené maso – náš nepřítel

To samozřejmě neznamená, že se nutně musíme vzdát veškerého červeného masa, jen bychom měli vzít na vědomí, že je mnohem kaloričtější a obsahuje větší množství nasycených mastných kyselin a tuků. A ty skončí kde? Ano, na našem zadečku a okolo břicha. Raději bychom se měli zaměřit na maso typu: losos, tuňák, sleď či poctivé krůtí, kuřecí a další bílé maso od domácího chovatele.

 

Obilí ano, ale ne všechny typy

Nerafinované obilí je jedno z nejlepších dietních jídel. A to je fakt. Takové obilí neobsahuje prázdné kalorie, obsahuje rozpustnou i nerozpustnou vlákninu, pomáhá od hladu rychle a na dlouho a pomáhá kontrolovat chuť na sladké. Navíc na sebe vláknina váže tuky, které z našeho těla odvede pryč.

 

Není porce jako porce

Ztráta několika centimetrů v pase neznamená, že můžeme zase začít nezřízeně jíst! Když si přestaneme hlídat porce, jídelníček a složení potravin na talíři, opět nad svou váhou ztratíme kontrolu. Bílkoviny do dlaně, hrst sacharidů, na palec tuků a velkou spoustu ovoce a zeleniny – to je ten správný poměr.

A hlavně, jezme, jen když se necítíme plní! Pokud budeme jíst více malých jídel denně, například po třech hodinách, nedostaneme hlad, ale zároveň se ani nepřecpeme! Hlavně udržujme zdravý poměr jednotlivých složek a nový životní styl!

 

Vařit je věda

Friťák, to se nepochybně shodneme všichni, není nejlepší volbou, pokud si hlídáme váhu. Stejně tak solení a kořenění jídel nad míru není vhodné. Smetanové omáčky jsou zabijákem naší linie a navíc omáčky mohou obsahovat velké množství cukrů.

 

Jídlo bychom měli upravovat co nejméně a k jeho dochucení použít čerstvé bylinky. To je zlaté pravidlo. Nevadí grilování, nevadí pečení, nevadí dušení. Hlavně musíme vědět, co vlastně jíme!

Cvičení se nezbavíme už nikdy

Většina z nás nepatří mezi ty šťastné, kteří zhubnou a už to tak zůstane. Musíme se proto hýbat a cvičit. Ale není třeba se obávat, nemusíme podávat olympijské výkony nebo běh maratonu, stačí se alespoň třikrát týdně zvednout a vyrazit na svižnou procházku. Ideální pak je procházky ve volné dny proložit jiným sportem. Je dobré se hýbat alespoň 30 minut 3x týdně, lepší je 30 minut denně a ideální pak jsou tři čtvrtě hodiny aktivního pohybu každý den. Mysleme na své zdraví!

 

Jaké sporty se pro nás hodí? Plavání, běh, běžky, kolo, aerobic a další aerobní cvičení. Při pohybu se potřebujeme zapotit a zadýchat, jinak cvičení nebude mít valný efekt.

 

A hlavně – nebuďme na sebe příliš přísní

Pokud na něco dostaneme chuť, neexistuje důvod, proč bychom si pochutinu neměli dát. Samozřejmě se nesmíme začít od rána do večera cpát chlebíčky, brambůrky a koláčky, ale pokud občas zhřešíme, není to žádná velká tragédie! Lepší než každý den mlsat něco malého je ovšem vybrat si jeden den v týdnu, řekněme v neděli, a v ten den si dovolit vše, na co máme chuť. Je to krok ne tolik pro naši figuru, jako spíše pro psychiku. Když víme, že zhřešit můžeme, proč bychom to dělali v jiné dny? A proč bychom lhali sami sobě, že vlastně nemlsáme, když to máme v neděli povolené a stačí jen pár dní vydržet?

Co dalšího nám může pomoci?

·       Čtěme příbalové letáky, abychom věděli, co jíme

·       Vynechejme bílé cukry

·       Minimalizujme konzumaci pečiva, bílé se snažme vynechat úplně

·       Omezme maso na jeden či dva dny v týdnu, jezme ryby a sóju

·       Omezme konzumaci kravského mléka a produktů z něj

·       Jezme méně tučných sýrů, másla a minimalizujme nasycené tuky

·       Upřednostňujme zásadotvorné potraviny – fazole, špenát, mrkev, okurku, salát, brambory…

·       Nekuřme, omezme alkohol

·       Netrapme se výčitkami, způsobují stres a spousta lidí stres zajídá!

·       Nevěřme reklamám propagujícím „zázračné“ potraviny a přípravky - nefungují

A co na to naše čtenářky?

A co Vy? Jak si udržujete štíhlou linii? Jaké sporty máte nejraději? Jak připravujete jídla? Co jíte a jaké potraviny upřednostňujete? Kolik času Vám zabere nákup těch správných potravin? Který den v týdnu jste si vybrali jako „žravý“? Kterou dobrotu si prostě nemůžete odpustit? Podělte se s úspěchy i svými neřestmi!

Fotogalerie


Líbí se Ti tento článek? Řekni o něm svým známým!

Mohlo by Tě zajímat

Krásná po porodu: cvičení v šestinedělí (1. část)
Pro Vaše tělo
Romantické období očekávání máte za sebou. Doufala jste, že s vypuzením děťátka shodíte i kila nabraná v těhotenství a…
MARK scrub: přírodní kávový peeling bez kompromisů
Pro Vaše tělo
Anglický dramatik John Van Druten prohlásil, že kdyby byl ženou, používal by kávu jako parfém. Jakpak by ne! Vždyť…
Na hubnutí i pro zahřátí: polévky!
Pro Vaše tělo
Zima je skvělé období pro hubnutí, neboť naše tělo musí vydávat hodně energie, aby se zahřálo a nebyla mu zima. Zároveň…
7 překvapivých věcí, které vám pomohou zhubnout
Pro Vaše tělo
Zdravé hubnutí je komplexní proces, takže zdravě jíst a cvičit nemusí k dosažení kýžené váhy vždycky stačit. Existuje…

Komentáře k článku

Pro vložení příspěvku se nejprve přihlaš.

K článku zatím nebyly napsány žádné komentáře.

© Copyright 2013 - 2019 FoxHunter, s.r.o.   |   Reklama na Buď Krásná