Závislost na lécích

Pro Vaše tělo
Datum: 07.12.2016

Podzim a zima bývají období plná nachlazení, rýmiček, bolestí v krku i chřipky. A tak když nepomůže horký zázvor a teplá postel (kterou si obvykle nemůžeme kvůli práci dovolit), saháme po lécích, abychom ten den vůbec nějak přežili. Díky ibalginu se rychle zbavíme bolesti hlavy i břicha, na paralen či aspirin se můžeme spolehnout při chřipce, Tantum Verde nebo Strepsils odstraní bolest v krku a díky nosnímu spreji se zase můžeme zhluboka nadechnout i při rýmě. A kdyby nás náhodou něco přepadlo během dne, nosíme tuto malou lékárničku vždy při sobě. Jen tak, pro jistotu. A při prvních příznacích po ní hned saháme. Obvykle si ale neuvědomujeme, že léky jsou zároveň také drogy, na kterých se lehce staneme závislé.

Pod morfiem si obvykle představíme drogu, ale dříve se používalo právě jako lék na tišení bolesti. Stejně tak to ale může být i s ibalginem nebo aspirinem. A jakmile začneme tyto léky brát ve větším množství, než je třeba, a budeme je zneužívat, nejenže přestanou na náš organismus účinkovat tak, jak by měly, ale ještě nám mohou vážně poničit zdraví. Na začátku obvykle bývá nějaký zdravotní problém, na který nám lékař předepíše prášky nebo doporučí nějaký volně prodávaný lék. Pokud jej neužíváme podle příbalového letáku, může se stát, že léky přestanou zabírat tak, jak očekáváme. Proto zvýšíme jejich dávku nebo je bereme v kratších intervalech. A hrozí, že vznikne závislost.

 

Pozor na nosní sprej i projímadla

Na lécích bývají závislé především ženy. Už samotná barva námi nejčastěji užívaného léku, ibalginu, napovídá, že je nám souzený. Neobejdeme se bez něj při menstruaci, změně tlaku, bolesti zubů a kdo ví čeho ještě. Stejně tak se můžeme stát závislými na obyčejných nosních sprejích proti rýmě. Konečným důsledkem pak může být bolestivé vypalování sliznice. O nebezpečí zneužívání prášků na spaní toho bylo již napsáno poměrně hodně, přesto však k tomu stále dochází. Trápí-li vás nespavost, vyzkoušejte příště místo léku raději teplé mléko, bylinkový čaj či knížku, která vám před usnutím pomůže utřídit myšlenky v hlavě.

Ženy by si však měly dávat pozor i na projímadla, která některé z nás používají kromě střevních potíží také jako dietní přípravek. Už si však neuvědomujeme, jak nebezpečné to může být. Častý průjem totiž vede nejenom k celkové dehydrataci organismu, ale rovněž nám mohou chybět důležité minerály a vitaminy. Raději tak spoléhejte na vyvážený jídelníček a dostatek pohybu. Ještě nebezpečnější je pak situace v případě nadužívání antidepresiv, neboť na nich vzniká závislost ještě snadněji.

 

Jste závislé?

A proč je závislost na lécích stejně tak škodlivá jako jakákoli jiná závislost? Ničí totiž nejen naše tělo, ale i ducha. Zasahuje nám do osobního i pracovního života, zvyšuje riziko vzniku úrazů, poškozuje vnitřní orgány. Právě proto je nutné proti zneužívání léků bojovat. Máte-li podezření, že léky užíváte častěji, než byste měly, a nedovedete-li s tím přestat, je na čase vyhledat odborníka – psychologa či psychoterapeuta. Místo léků pak raději zkuste využít bylinky či přírodní léky, nezapomeňte dostatečně odpočívat a spát, stejně jako se pravidelně procházet na čerstvém vzduchu. To je totiž ve finále mnohem lepší než všelijaké léky.

A co na to naše čtenářky?

Saháte při prvních zdravotních potížích po prášcích, nebo se snažíte potíže vyřešit i jinak, například bylinkami? Který lék možná užíváte častěji, než byste měla? Máte ve svém okolí někoho, kdo je na lécích závislý?

Názor autora

Snažím se si léky brát, až když je to opravdu nutné, což je v případě bolesti hlavy tak 1–2krát za měsíc. Často mě ale bolí v krku a tam bývají mojí první pomocí právě léčivé pastilky, i když si uvědomuji, že to s nimi možná přeháním a měla bych víc spoléhat na šátek okolo krku a horký čaj. Anna Zavadilová

Fotogalerie


Líbí se Ti tento článek? Řekni o něm svým známým!

Mohlo by Tě zajímat

Věk nám nezakazuje hubnout! Jde to i po čtyřicítce!
Pro Vaše tělo
Čtyřicítka udeří a zadeček a tváře se nám začnou znepokojivě zakulacovat. Snažíme se, cvičíme, odříkáme si sladké nebo…
Nepodceňujte snídani! Zlepšuje soustředění a zažene únavu!
Pro Vaše tělo
Unavení s těžkými očními víčky, neschopní se soustředit nebo si byť je utřídit myšlenky – tak vypadá ráno většiny z nás…
Vnitřní strana stehna jak ze žurnálu? Žádný problém!
Pro Vaše tělo
Cvičení není vůbec snadné. Zvláště, pokud víme, že naším nejslabším místem je právě jedna konkrétní partie. U většiny…
Děsy, můry a zlé energie: jak se účinně bránit? (část 4)
Pro Vaše tělo
Část čtvrtá: Očista domu od zlé energie. Negativní energie je pojem, kterému jedni věří a jiní se mu vysmívají.…

Komentáře k článku

Pro vložení příspěvku se nejprve přihlaš.

K článku zatím nebyly napsány žádné komentáře.

© Copyright 2013 - 2019 FoxHunter, s.r.o.   |   Reklama na Buď Krásná