Bezpečně domů i v noci

Trendy
Datum: 11.12.2016

S krátícími se dny si pomalu, ale jistě musíme zvykat na představu, že domů se budeme v nadcházejících měsících vracet za tmy. A tma nebývá příjemná v žádnou denní dobu, natožpak v noci. V každém případě na sebe musíme dávat dobrý pozor a je úplně jedno, jestli bydlíme v Praze, na malém městě či vesnici nebo úplně na samotě. Lidé, kteří nás chtějí přepadnout a okrást či jinak nám ublížit, se totiž mohou vyskytovat všude. A protože gentlemani už zřejmě vymřeli a doprovázení dívek domů již není dostatečně moderní, musíme se o sebe postarat samy. My pro vás nyní máme pár tipů, jak se v pořádku dostat domů.

První zásadou by vždy mělo být, abychom se nevracely samy domů opilé. Pokud navštěvujete rády večírky, myslete vždy na to, že opilí lidé jsou snadným terčem, a raději vyměňte dvě hodinky před odchodem z večírku alkohol za obyčejnou neperlivou vodu. Protože i když se říká, že opilci mají štěstí, faktem je, že stačí, abychom si kvůli alkoholu v krvi lehce zdřímly v noční tramvaji, a už můžeme přijít o peněženku, mobil, klíče a další cennosti. Pokud už se vám přihodí, že to s alkoholem trochu přeženete, poproste vždy nějakého kamaráda, aby vás doprovodil domů, a dostatečně mu předem zdůrazněte, že jde jen o doprovod před vchodové dveře domu.

 

Nestopujte taxi na ulici

Nejjistější možností, jak se v pořádku dostat domů, samozřejmě je, aby vás někdo v noční hodinu vyzvedl autem a odvezl – partner, bratr, rodiče či kamarád. Jenže na tuto možnost se úplně spoléhat nelze, a proto by další variantou v pořadí mělo být taxi. Ale pozor, nikdy si nestopujte taxi na ulici, vždy si ho objednejte u prověřených taxislužeb telefonem. Jednak je to levnější, ale především je to mnohem bezpečnější. Vždy jde totiž velmi jednoduše vyhledat, kdo a kdy vás vezl. V taxíku si pak pokaždé sedněte dozadu. Pokud vám klasické taxi připadá jako příliš nákladná záležitost, zkuste najít například zónové taxi, které jezdí v určitých čtvrtích či městech levněji. Vždy ale volte takovou taxislužbu, která je dostatečně prověřená! Dát si v baru o jeden koktejl míň s tím, že si místo toho raději zaplatíte taxi a dostanete se bezpečně domů, se určitě vyplatí.

Sedejte si k řidiči

Kdo takové možnosti nemá a musí spoléhat na noční hromadnou dopravu, ten by měl dodržovat pár základních pravidel. Vždy si tak sedejte co nejblíž k řidiči či do nejvíce osvětlené části vozu. Sedněte si také co nejdále od podezřelých individuí nebo očividně opilých klučičích skupinek. Raději s nikým nemluvte, na nikoho se nedívejte a ničeho si nevšímejte, prostě buďte co nejvíce nenápadné. Pokud by vás přesto někdo slovně či jinak nepadnul, dojděte za řidičem nebo zavolejte policii. V žádném případě nevystupujte ven na osamoceném místě jen proto, abyste se nepříjemného člověka zbavily – hrozí totiž, že vystoupí s vámi.

 

Cestou domů netelefonujte

Nejlepší samozřejmě je, když vás někdo na zastávce vyzvedne. Jestliže se však musíte vydat domů sama, vždy nechte ostatní cestující, aby vás předešli, zavazujte si například tkaničku. I když můžete mít pocit, že pokud si pustíte do sluchátek hudbu nebo budete po cestě domů s někým telefonovat, tak se budete cítit bezpečněji, raději na to zapomeňte. Kvůli hudbě nebo telefonátu se totiž budete méně soustředit na své okolí a můžete se stát snadnějším terčem pro útočníka. Pokud za sebou uslyšíte kroky, trochu zpomalte, a jestliže vás člověk za vámi nepředejde a zpomalí také, na co nejvíce osvětleném místě se k němu obraťte čelem a zeptejte se ho, kolik je hodin. Jestliže vás chtěl tento člověk opravdu napadnout, rozhodí ho to a navíc bude vědět, že jste si dobře prohlédly jeho tvář.

Pozor na pepřák

Skvělé je, pokud dobře ovládáte nějaký bojový sport nebo třeba krav maga. Jestliže ne, samozřejmě není na škodu naučit se nějaké prvky sebeobrany, nicméně spoléhat se na ně nelze – nejste-li trénované, nikdy nevíte, jak při útoku zareagujete, zda opravdu využijete to, co jste se naučily, nebo naopak ztuhnete a nebudete schopny se ani pohnout. Stejně tak nemusí být úplně bezpečné nosit u sebe pepřový sprej nebo nějakou jinou zbraň, protože je známo hodně případů, kdy útočník zbraň oběti sebral a použil ji proti ní. Mnohem lepší je tak mít u sebe malý alarm, kterým jednoduchým krokem vzbudíte celou ulici. Útočník se obvykle lekne, zpanikaří a uteče. Dávejte na sebe pozor za každé situace!

A co na to naše čtenářky?

Jak se v noci nejčastěji dostáváte domů? Doprovází vás vždy někdo, nebo musíte jít samy? Máte pro ostatní čtenářky nějaké další rady, jak se útočníkovi ubránit nebo útoku předejít?

Názor autora

Dokud jsem bydlela v jedné z nejbezpečnějších pražských čtvrtích, nebála jsem se chodit domů úplně sama v jakoukoli noční hodinu. Teď jsem se přestěhovala do čtvrti, která je naopak známá tím, že bezpečná úplně není. A proto ve většině případů využívám zónové taxi, případně donutím partnera, i když se mu to vůbec nelíbí, aby mě vyzvedl na zastávce. Ten pocit, že se mi nemůže nic stát, za to stojí. Anna Zavadilová

Fotogalerie


Líbí se Ti tento článek? Řekni o něm svým známým!

Mohlo by Tě zajímat

Nevyhazujte sáčky od čaje, děláte chybu! 15 tipů, co s nimi!
Trendy
Sáček není odpad. Sáček od čaje je naopak cenná ingredience pro spoustu domácích prací či kosmetických procedur.…
Japonská tradice i extravagance
Trendy
Málokterá země představuje z hlediska módy tak originální podívanou jako právě Japonsko. Země pevně střežící svoji tvář…
Trendy podzim 2016
Trendy
Léto, a to i to babí, už je u konce, milovníci módy ale nemusejí zoufat. Konec léta značí začátek nové sezóny a s ním i…
Místo šatníku tiskárna
Trendy
Žijeme v moderní době, technika jde stále kupředu a ovlivňuje všechna odvětví, na která si jen vzpomenete. Ani módní…

Komentáře k článku

Pro vložení příspěvku se nejprve přihlaš.

K článku zatím nebyly napsány žádné komentáře.

© Copyright 2013 - 2019 FoxHunter, s.r.o.   |   Reklama na Buď Krásná