Krásná po porodu: cvičení v šestinedělí (1. část)

Pro Vaše tělo
Datum: 14.01.2017

Romantické období očekávání máte za sebou. Doufala jste, že s vypuzením děťátka shodíte i kila nabraná v těhotenství a ručička váhy se jen pár dní po porodu zastaví na své předtěhotenské hodnotě. Novopečených maminek, které zažily tuto idylickou variantu, je ovšem málo. Nezoufejte, pokud k nim nepatříte a buďte trpělivá. Vaše původní váha není ztracená. Postupně navracet tělu kondici a tvar můžete začít už pár dní po porodu. V první části se zaměříme na cviky vhodné pro maminky v šestinedělí rodivší spontánním porodem.

Období šestinedělí je plné emocí a bouřlivých změn. Vaše tělo se musí vyrovnat s řadou psychických i fyzických úkolů, Vás plně zaměstnává péče o novopečené děťátko. Představa začít cvičit už několik dní po návratu z porodnice Vám možná přijde absurdní. Nicméně speciální cviky podpoří zejména rychlejší stažení dělohy do původní velikosti a regeneraci a posílení svalů pánevního dna. Navíc se během cvičení vyplavují endorfiny, které Vám na chvilku pomohou zapomenout na nevyspání.

 

Respektujte své tělo!

Ještě než se vrhnete do samotného cvičení, naslouchejte svému tělu. Máte-li jakékoliv pochybnosti, poraďte se o vhodných cvicích s lékařem a fyzioterapeutem. Během cvičení své tělo vnímejte o to pěčlivěji. Cvičení by nemělo bolet. Začínejte pozvolna a nezapomínejte, že zvyšování zátěže musí být postupné. Pokud kojíte, počkejte se začátkem cvičení na dobu po kojení.

V období do šesti týdnů od porodu (byť přirozeného), zapomeňte na aerobní cvičení redukující hmotnost. To má čas. Jak tedy cvičit? Cvičení v šestinedělí je především zaměřeno na následující oblasti:

 

1)    Prokrvení dolních končetin

Protahováním nohou a opatrným procvičováním svalů na nohou zlepšujete jejich prokrvení. Jedná se o účinnou prevenci otoků nebo trombózy. Jednoduché cviky se týkají přitahování a propínání špiček, kroužení nohou v kotnících, skrčování a natahování prstů na nohou nebo pokrčení nohou v kolenním a kyčelním kloubu sunutím po podložce. Výchozí polohou pro zmíněné cviky je leh na zádech. Cviky opakujte 1 - 2 minuty několikrát denně.

2)    Posílení svalů pánevního dna

Pánevní dno drží pánev a je oporou ženských pohlavních orgánů. Vlivem těhotenství a porodu bývá povolené. Když tak zůstane, hrozí pozdější zdravotní komplikace v podobě inkontinence moči nebo snížení sexuálního prožitku.

 

Cviky sloužící k posilování pánevního dna jsou jednoduché. Stáhněte svěrací svaly k sobě, jako v případě, kdy chcete zadržet moč. Pokud se Vám podařilo stáhnout ty správné svaly, ucítíte pod pánví pohyb svalstva, jakoby směrem vzhůru. Žádné další svaly, ani břišní, stehenní, či sedací by se neměly zatínat a stahovat. Dbejte na správné dýchání a dech nezadržujte.  Zpočátku cvičte 5 - 10 minut na podložce. Až se naučíte rozeznat ty správné svaly, můžete trénovat kdykoliv v průběhu dne.

3)    Podporu zavinování dělohy

Na podporu správného zavinutí a uložení dělohy slouží patrně nejjednodušší cvik ze všech. Postačí obyčejné ležení na břiše. Žaludek si podložte malým polštářkem. S tímto cvikem můžete začít už druhý den po porodu.

 

4)    Posílení a protažení prsních svalů

Následující cviky mají za cíl uvolnit svaly krku, posílit prsní svalstvo a podpořit laktaci. Provádějte je v sedu. Nadechněte se a s výdechem spusťte hlavu dolů. Snažte se tlačit ramena a hrudník směrem k podložce. Druhým cvikem je tlačení dlaní proti sobě (jako při modlení). Lokty ponechejte v úrovni ramen. V obou polohách vydržte minimálně pět nádechů a výdechů a několikrát je opakujte. 

Názor autora

Jelikož jsem sama období šestinedělí zatím nezažila a obávám se, že je to zkušenost nepřenositelná, těžko mohu hodnotit. Nicméně jsem velký fanda zdravého sportování, proto všem novopečeným maminkám přeji, nechť jim možnosti (ať už fyzické, psychické nebo časové) dovolí najít radost z pohybu i v takto náročném období. Eliška Vreštiaková

Fotogalerie


Líbí se Ti tento článek? Řekni o něm svým známým!

Mohlo by Tě zajímat

Děsy, můry a zlé energie: jak se účinně bránit? (část 6)
Pro Vaše tělo
Část šestá: Kameny, které s námi souzní, a jak je nabít. Kameny nejsou jenom kameny. Pokud se o ně staráme dobře a…
Úsměv filmové hvězdy! Nepodceňujte bílé skvrnky!
Pro Vaše tělo
Problémů se zuby můžeme mít hodně. Od citlivých zubů, přes obnažené krčky, zubní kazy, záněty, krvácení dásní nebo i…
Závislost na lécích
Pro Vaše tělo
Podzim a zima bývají období plná nachlazení, rýmiček, bolestí v krku i chřipky. A tak když nepomůže horký zázvor a…
Na hubnutí i pro zahřátí: polévky!
Pro Vaše tělo
Zima je skvělé období pro hubnutí, neboť naše tělo musí vydávat hodně energie, aby se zahřálo a nebyla mu zima. Zároveň…

Komentáře k článku

Pro vložení příspěvku se nejprve přihlaš.

Re: Krásná po porodu: cvičení v šestinedělí (1. část)

Autor: Danielous  |  Datum: 03.10.2018 00:21

vitaminy se doporučuji brát i po porodu. Maminka to potřebuje a miminko taky, to to ovšem dostane ve formě mlíčka

Re: Krásná po porodu: cvičení v šestinedělí (1. část)

Autor: Milada  |  Datum: 14.11.2019 07:03

Já jsem začala cvičit také už v šestinedělí. Člověk musí začít cvičit co nejdřív, aby se vše vrátilo do původního stavu. I přes cvičení jsou sice na mém břichu vidět stopy po těhotenství, ale není to tak hrozné. Když jsem byla těhotná, tak jsem si koupila pěkné halenky z https://www.happymum.cz/ , které jsou dobře střižené, takže je můžu nosit i teď, když už břicho nemám a vypadám v nich dobře.

© Copyright 2013 - 2019 FoxHunter, s.r.o.   |   Reklama na Buď Krásná