Harmonie domova není jen mýtus! Zkuste to s Feng Shui!

Trendy
Datum: 18.01.2017

Každý dům má svou energii a je samozřejmě v našem nejlepším zájmu, aby tato energie byla pozitivní, když v domě trávíme většinu volného času a spíme tam. Negativní energie by nám totiý jen způsobila spoustu potíží – a to nejen ohledně našeho pobytu v domě, kdy by se nám špatně dýchalo a padaly na nás nepříjemné pocity, ale i z hlediska našeho soužití s jinými lidmi, našeho zdraví a každodenních úspěchů. Jenže jak si pozitivní energii v domě udržet? Kupříkladu pomocí východního učení Feng Shui!

Ideály celého učení jsou vlastně velmi jednoduché a logické. Vezměme si jako příklad židli. Sedněme si zády ke dveřím a zamysleme se, jak se cítíme. A pak si sedněme ke dveřím čelem. Je to lepší? Je. A tak by měl být situován celý dům. Měli bychom se cítit dobře, bezpečně, příjemně a plní pozitivní energie. Většinou nám k tomu pak pomůže hlavně naše vlastní intuice:

 

Pokud máme proti dveřím zrcadlo, všechno, co přichází, se odrazí ven. Pokud máme proti vchodu toaletu, všechno, co přijde, je spláchnuto pryč. Pokud žijeme sami a máme obraz rozbouřeného moře s osamělou loďkou na vlnách… budeme se cítit více osamělí. Vlastně každý prvek a každá barva mají svůj smysl a řád. Ovšem co nám nenapoví naše vlastní intuice, na to nejspíš budeme potřebovat radu odborníka. Náš dům samozřejmě nemusí 100% splňovat veškerá kritéria Feng Shui, ale musí nám být maximálně příjemný a vyvolávat v nás pocit bezpečí. Zde jsou vybrané rady a zásady, které nám pomohou toho docílit:

Jaké jsou hlavní zásady Feng Shui?

·       Jednoduché a praktické – to je prvořadé

·       Rohy nábytku by měly být oblé, aby energie volně proudila

·       Rohy nábytku nesmí směřovat k místu, kde sedíme

·       Gauč či židle umisťujeme tak, abychom neměli dveře za zády, způsobuje to nejistotu

·       Sázejme na přírodní materiály

·       Méně je více, přeplněné prostory jsou tísnivé a vyhání nejen hosty, ale i pozitivní energie

·       Cokoli, na čem se usazuje prach (sušené rostliny, dekorativní sošky) drží negativní energie

·       Pořiďte si živé rostliny, ideálně kvetoucí

·       Rybičky jsou symbolem úspěchu, ideální je lichý počet

 

Hlavní a nejdůležitější věc na celém „kouzlu“ je samozřejmě samotný půdorys. Pokud nemáme správný základ, těžko se na něm dá stavět něco krásného, že? Pro potřeby Feng Shui je nejvhodnější obdélníkový či čtvercový půdorys – atypický půdorys by vytvoření harmonického domova značně ztížil (a to včetně půdorysu tvaru „L“). Velmi důležité jsou i proporce – tedy velikosti jednotlivých místností a počet osob, který v domě hodlá bydlet. Příliš mnoho lidí na příliš malém prostoru vyvolává stres, ztrátu soukromí, nepříjemné pocity a samozřejmě negativní energie. A stejně tak málo osob ve velkém domě vyvolává pocity odcizení a psychické potíže.

Neméně důležité pak je rozmístění místností. Feng Shui prostředí vytváří s ohledem na funkčnosti a požadavky obyvatel, ovšem velkou roli v rozmístění hrají například světové strany. Na severu by měly být místnosti technického a užitkového rázu (koupelny, prádelny, spíže), k jihu je dobré mít obytné místnosti. Pracovny, kuchyně a dětské pokoje by měly být na východě či na západě.

 

Vstup

Nemenší pozornost si pak zaslouží prostor před domem. Zde se shromažďuje energie – proto by prostor měl být čistý, upravený a měl by přímo vybízet ke vstupu. Veškeré předzahrádky, garážová stání, přístupové cesty, branky, ploty a vchodové dveře by tak měly být výrazné, dobře osvětlené, chráněné a opatřené například velkou rohožkou – chceme přeci pozitivní energii pozvat dovnitř, ne odpudit. Rušivé elementy nejsou na místě, naopak by vstupní prostor měl být příjemný, přehledný a působit živě. Takže žádné poházené boty hned za dveřmi! Hezky s nimi do botníku!

Chodby a haly

Tento prostor by neměl být ani příliš těsný, ale ani příliš volný – je to přechod mezi venkovním (jang) a vnitřním (jin) světem, je tedy třeba ho řádně vyvážit. Vhodné je například opatřit do prostoru zvonkohru, která nám každý den dá jasně najevo, že už jsme doma a v bezpečí. A zároveň usměrní a zpomalí proudění energií. Vstupní chodba či hala je pak zároveň vizitkou, která návštěvníkům dá jakousi představu, co mohou dál od domu očekávat. Je tedy třeba ji řádně osvětlit (přirozeně či uměle) a hlavně si dát pozor na umístění zrcadel v této části! Zrcadlo přímo proti vstupu veškeré pozitivní energie odpudí!

 

Schodiště

Dlouhé a úzké chodby rychle odvádí energie pryč, je tedy třeba je dostatečně nasvítit a opticky vyvážit – správným rozvěšením obrazů, svítidel, podlahovou krytinou… Schodiště by pak nemělo být umístěno ve středu domu a už vůbec ne přímo proti dveřím – energie by pak rychle odtékala pryč.

 

Správné osvětlení schodiště je zespodu vzhůru. Schodiště by mělo být širší, stabilní a může být ověnčeno předměty či obrazy, které pro nás mají zvláštní význam (tedy například fotografiemi). Pokud ke schodišti vede několik dveří, ty do obytného prostoru by měly dominovat a lišit se od ostatních.

Kuchyně

To je samozřejmě to nejdůležitější místo ze všech, protože zde vaříme, jíme a velmi často i žijeme s rodinou či se zde s rodinou alespoň scházíme. Samozřejmě energie kuchyně ovlivní nás. A jídlo, které připravujeme – tedy jeho kvalita – zas ovlivní energii, která na nás působí. Ideální je proto umístit kuchyň do „srdce domova“ a to ve východním nebo jihovýchodním sektoru. Kuchyň by neměla být pod ložnicí a ani proti dveřím do koupelny a ložnice. Stejně tak místnost umístěná mimo hlavní půdorys nás bude nutit častěji jíst. Stejně tak propojení kuchyně s obývacím pokojem není úplně ideální – oba prostory mají rozdílné naladění a energie – je tedy nutné prostory oddělit příčkou, závěsem nebo alespoň rozdílnou výmalbou nebo podlahovou krytinou. Ale pozor, vyhněme se PVC a linoleu jako materiálům v kuchyni. Lesklé a sterilní kuchyně jsou velmi stresující, přestože se nám opak zdá pravdou!

 

Kuchyň by opět měla být dobře osvětlená, čistá a dobře větraná. Jakýkoli chaos, nelad či přeplnění poliček bude působit negativním dojmem, stresovat kuchaře a to se pak podepíše na kvalitě jídla a energiích, které takto přijmeme! Tříděný odpad přesuňme jinam, koš vždy zavírejme a vsaďme na teplé barvy v odstínech oblíbených potravin (tedy žlutou, červenou, oranžovou atd.)

Jídelna

Přestože spousta z nás jí u stolu v kuchyni, je vhodné zamyslet se i nad vytvořením jídelny samotné. Jídelna by měla být klidovou zónou, kde se najíme dle svého tempa, zpomalíme, uvolníme se a necháme si dostatek času, abychom mohli pohodlně trávit. Toho samozřejmě jde docílit i oddělením koutu kuchyně, ale samostatná místnost je zkrátka samostatná místnost. Jídelna užívaná ráno by měla být orientovaná východně, jídelna pro večerní příležitosti naopak západně.

 

Stůl je pak středobodem jídelny – měl by proto být ideálně dřevěný a dodávat dojem stability, pevnosti a jistoty. Vhodné jsou stoly kulaté, oválné, osmihranné… tedy takové, které podporují komunikaci. Od stolu by nemělo být vidět vchod do domu a koupelnu. Opět je pak vhodné rozmístit kolem stolu uklidňující motivy, například fotografie, a celkově si dát pozor, aby nás zbytečně nerozčilovaly rohy nábytku, nesoulad či průvan.

 

Obývací pokoj

Opět jde o obytnou a hojně využívanou místnost, která by měla sloužit k odpočinku, relaxaci a navození pocitu bezpečí. Prostor musí být řádně osvětlen a to nejen centrálním lustrem, ale i stojacími lampami, nástěnnými lampami, případně svíčkami, solnou lampičkou ad. místnost nepřeplňujeme, zachováme její střed prázdný a opět se soustředíme hlavně na klid a přírodní materiály.

Ložnice

Ložnice je patrně nejdůležitější místnost ze všech, trávíme zde valnou část dne a obnovujeme zde svou energii. Navíc jsme při spánku z biologického hlediska bezbranní, a proto zde potřebujeme pocit bezpečí. Postel tedy vždy směřujeme tak, abychom viděli na dveře, a ideálně ji přimáčkneme čelem ke stěně a obestavíme nočními stolky. Pokud takové umístění není možné, volíme lůžko s vysokým čelem.

 

Ideální je také pravidelný tvar místnosti bez výklenků, kde by se zachytávala a hromadila škodlivá energie. Ložnice by neměla být umístěna nad kuchyní!

 

Co rozhodně z domu vyhodit?

·       Sušené květiny (včetně potpourri), bonsaje

Sušené květiny znamenají smrt a chytá se na ně prach, je to tedy určitý způsob stagnace, který by se mohl neblaze odrazit i do našich životů. Stejně tak bychom si měli dát pozor na bonsaje nebo zakrslé rostliny, protože zakrslý = brzda v životě. Investujme raději do živých, krásných a přirozeně velkých rostlin!

Stejně jako se sušenými rostlinami je to i s rostlinami, které jsme umořili nedostatkem zájmu. Zvadlé, uschlé nebo mrtvé rostliny znamenají také pouze samé problémy – vysávají z nás energii a kazí spaní. Rychle s nimi pryč! Pořiďme si raději rostliny nové a slibme jim, a dodržme to, že se o ně postaráme mnohem lépe!

·       Nefunkční spotřebiče, rozbité věci

Elektronika představuje sílu a moc. Ovšem pokud nefunguje, je to problém, který se může prostřednictvím energií odrazit i do našich životů. Nechme spotřebiče opravit nebo je raději vyhoďme. Stejně tak pokud rozbijeme talíř nebo hrnek, přivoláváme na sebe negativní energie, pokud si jej ponecháme – a totéž platí i pro nádobí poničené! Nádobí je symbolem bohatství a dostatku, investujme raději do nového, které naplní náš domov štěstím a radostí!

 

·       Oblečení

Vyřazené, nenošené či malé věci, které jsme si kdysi pořídili, „protože zhubneme“, nebo jsme z nich naopak „vyrostli do stran“, někomu darujme či vyhoďme. Uložené věci pouze zadržují energie a to my rozhodně nechceme – my chceme, aby naším domem proudila pozitivní energie! A to s hromadami nenošeného, starého a zaprášeného oblečení prostě nejde…

 

·       Prošlé léky, kosmetika, potraviny ad.

O tom, že tyto položky jsou vyloženě nebezpečné našemu zdraví, není pochyb. Přesto se najdou domácnosti, kde se skladují léky i po expirační době, protože „co kdyby náhodou“ (známe od našich maminek například u desinfekce, Paralenu a dalších „A co by se na tom asi tak zkazilo?“ léků). Jenže tyto předměty obsahují vyloženě toxické energie, které nám zabrání relaxovat a odpočinout si. Buďme nelítostní! Se vším do koše!

U potravin by pak inventura měla být častější – přibližně jedenkrát do týdne. Hnijící potraviny jsou nejenže magnetem na odporný hmyz, páchnou a ještě jsou nebezpečné, pokud je zkonzumujeme, ale zároveň s sebou přináší spoustu negativní energie, která ovlivňuje naše vztahy s lidmi. Neváhejte! Uklízejte!

 

Feng Shui jako takové se samozřejmě nedá naučit z jednoho článku, několika hodin strávených studiem interiérů nebo přečtením několika knih. Chce to samozřejmě mnohem víc. Pro začátek nám ale stačí selský rozum a základy – pokud ovšem chceme domov přesně dle rad východního učení, bude vhodné konzultovat veškeré úpravy se specialisty v oboru.

SaveSave

A co na to naše čtenářky?

A co Vy? Máte domov podle Feng Shui? Nebo je Vám jedno, co toto učení hlásá? Jak se doma cítíte? Máte dojem, že potřebujete poradit ohledně uspořádání nábytku? Nebo Vám takové věci přijdou zcela automatické? Diskutujte!

Fotogalerie


Líbí se Ti tento článek? Řekni o něm svým známým!

Mohlo by Tě zajímat

Trendy SS 2017 přímo z  fashion weeků
Trendy
Jak už to tak bývá i v módním průmyslu se ustálil určitý cyklus, který se střídá stejně jako roční období. Na jaře nám…
Trendy podzim 2016
Trendy
Léto, a to i to babí, už je u konce, milovníci módy ale nemusejí zoufat. Konec léta značí začátek nové sezóny a s ním i…
Po stopách úsměvu modelek: Kam se ztratil?
Trendy
Přehlídkové molo je úplně jiný svět, než ten, ve kterém se pohybujeme každý den. Je to svět třpytivých šperků,…
Od Diora ke Calvinu Kleinovi
Trendy
Belgický návrhář Raf Simons byl před nedávnem jmenován hlavním kreativním ředitelem módního domu Calvin Klein. Návrhář…

Komentáře k článku

Pro vložení příspěvku se nejprve přihlaš.

K článku zatím nebyly napsány žádné komentáře.

© Copyright 2013 - 2019 FoxHunter, s.r.o.   |   Reklama na Buď Krásná