Krásná po porodu: cvičení v šestinedělí (2. část)

Pro Vaše tělo
Datum: 21.01.2017

V druhé části se zaměříme na sportovní aktivity v šestinedělí u maminek, které rodily císařským řezem. Císařský řez je chtě nechtě břišní operace, proto je třeba respektovat dobu nutnou pro rekonvalescenci těla. Čas navíc (oproti přirozenému porodu) je nutný především na zhojení jizvy. Možnosti cvičení pro novopečené maminky po císaři jsou tedy ještě omezenější než u maminek po spontánním porodu. Ale nesmutněte, s rukama v klíně doma rozhodně sedět nebudete!

Obvykle už v porodnici budete mít možnost promluvit si s fyzioterapeutkou o vhodných cvicích v různých fázích zotavování. Bohužel (zejména ve velkých porodnicích) není čas s ní strávený dostatečný, aby Vám vše vysvětlila. Zároveň budete mít hlavu plnou dojmů a starostí s pěčí o Váš nový uzlíček štěstí. Z tohoto důvodu Vám doporučujeme domluvit si fyziologické sezení (vzhledem k situaci nejlépe u Vás doma) až poté, co se vrátíte z porodnice a zakolejíte do alespoň provizorního rytmu. Bez konzultace s odborníkem se raději do žádných sportovních aktivit nepouštějte!

 

Mezi sportuchtivými maminkami koluje přesvědčení, že víceméně ihned po porodu (ať už císařským řezem nebo přirozeně) mohou začít plavat. To ale v žádném případě není vhodné. Děložní krček zůstává ještě několik týdnů po porodu rozšířený. Přes něj mohou do těla vniknout infekční agens a způsobit infekci.

Chci zpátky svoje tělo. Jak na to?!

Zaprvé nezapomeňte, že se Vaše tělo měnilo celých dlouhých devět měsíců. Nechtějte po něm nyní zázraky do měsíce. Dobrá zpráva je, že mnoho žen bezproblémově zhubne díky kojení, které je pro matku velice energeticky náročné. S dynamickáými sporty tvarujícími postavu však budete muset minimálně tři, spíše však pět až šest měsíců od “císaře” počkat.

 

Co můžete tedy udělat pro své tělo v období šestinedělí? Začněte tím, že si budete uvolňovat jizvu citlivou tlakovou masáží. Urychlíte tím její rekonvalescenci. Všechna zatuhlá a bolestivá místa by měla do několika měsíců úplně zmizet. Druhým krokem bude obnovení správného držení těla. Skončete s prohnutými bedry a vyšpuleným bříškem. Nenásilně jej zatahujte a rádoby se vytahujte hlavou směrem ke stropu. Ramena táhněte k podložce.

Stejně jako maminky rodící přirozeně, potřebujete posílit svaly pánevního dna. Ptáte se, proč. Vzrůstající hmotnost během těhotenství představovala pro pánevní svaly zátěž. Tím se tyto svaly povolily a bez jejich opětovného posílení si zaděláváte na budoucí zdravotní komplikace. Protahovat můžete rovněž svaly dolních končetin opatrným kroužením v kotnících.

 

Úctyhodným sportovním výkonem bude samotná péče o miminko a domácnost. Věříme, že zanedlouho své tělo dostanete zpět :-). Přejeme všem novopečeným maminkám krásné a bezproblémové rodičovství!

Fotogalerie

Líbí se Ti tento článek? Řekni o něm svým známým!

Mohlo by Tě zajímat

Zdravé cukroví
Pro Vaše tělo
V obchodech už se prodávají čokoládové kolekce a v televizi běží reklama s kudrnatou holčičkou a divočákem. Ano,…
Podzim není depresivní! Zatočte se špatnou náladou!
Pro Vaše tělo
Změny nálad, únava, přecitlivělost, snížený zájem o cokoli, skleslost, poruchy spánky a vůbec většina negativních…
Dietou to nekončí – jak si vydřenou váhu udržet?
Pro Vaše tělo
Leckdo myslí, že dieta je největší zkouškou, která nás na cestě k vysněné hubenější postavě čeká. Omyl. Nejtěžší je si…
Děsy, můry a zlé energie: jak se účinně bránit? (část 5)
Pro Vaše tělo
Část pátá: Talismany, amulety a ochranné šperky Hned zezačátku si ujasněme fakta – amulety nás chrání a talismany nosí…

Komentáře k článku

Pro vložení příspěvku se nejprve přihlaš.

K článku zatím nebyly napsány žádné komentáře.

© Copyright 2013 - 2019 FoxHunter, s.r.o.   |   Reklama na Buď Krásná