Naše edice: Jóga - druhy jógy

Pro Vaše tělo
Datum: 16.02.2017

Milé dámy, ke kráse určitě patří i dobrá kondice a krásná postava. K oběma se můžete dostat prostřednictvím praktikování jógy. Připravili jsme si pro Vás seriál o józe a především o tom, jak formovat svoji postavu.

Články pro Vás píše Blanka z yoga4yogi.cz

Nejdříve se budeme krátce věnovat jednotlivým druhům jógy. Druhů jógy je opravdu na našem trhu nepřeberné množství. Je z čeho vybírat. Pokud chcete zhubnout, posílit svaly, zformovat postavu, tak se pro Vás budu hodit spíš dynamičtější, tedy trošičku rychlejší styly jógy. A Vy které chcete hlavně relaxovat a odpočívat, tak zase ty pomalejší.

 

Ještě bych Vám chtěla říci jednu důležitou informaci, i když máme mnoho druhů jógy, tak jóga je jen jedna :-).

 

Všechny druhy vychází z Tantra jógy. Historická geneze je taková, že z Tantra jógy postupně vyšla Rádža jógy a z ní pak Hatha jóga. Ty ostatní typy se začaly formovat až v minulém století. Je to vlastně tak, že každý z nás má šanci vytvořit nějaký „Nový“ jógový styl a ten se buď chytne a nebo ne.

Hatha jóga, která je velmi oblíbená, jak v Evropě ,tak v USA je v pomalejším tempu a učitelé ji vedou tak, aby lekce byla taková hodně klidová a relaxační. I když zde můžeme najít i delší výdrže v ásánách.

 

Dále se zmiňuji o Radža józe, která Hatha józe předcházela. Rádža je v překladu Král, takže Královská jóga. Jejím základem jsou Patandžáliho jóga sutry (pokud Vás, čtenářky bude zajímat víc informací na téma jóga suter, pište a já jim věnuji jeden díl našeho seriálu).V té se vlastně ani moc necvičilo, nebo nedělali se fyzické pohyby. Spíš se jen sedělo a praktikovala se pranájama (řízení energie pomocí dechových technik). Dnes jsem si všimla, že některá centra provozují jógu s názvem „Rádža jóga“, jedná se o klidovou, pomaličkou jógu, kde jistě budete skvěle relaxovat.

 

Co se týče Tantra jógy, tam šlo především o jednotu rituálů, a to zejména uctívání božstev, jednotu manter, vizualizaci božstev a identifikaci s nimi. Tantra jóga byla podkreslena touhou po zasvěcení, ezoterice a tajemství. Velkou úlohu hrála role učitele – Guru. Docházelo k přehodnocení vztahu k lidskému tělu. Slovo tantra znamená systém. Mnoho textů se zabývalo výlučně mystickou erotikou díky které se Tantra proslavila na západě, ale byla často chybně vykládána (v 18.století se z Tantry vytratili veškeré sexuální texty i praktiky).

 

Jistě najdete i v ČR Tantra jógu, ale nemohu Vám říci, jak to bude probíhat :-).

Jestliže to shrnu, tak v rámci České republiky se můžete těšit na Hatha jógu a Rádža jógu, jako pomalejší a relaxační jógu, kterou si jistě užijete.

 

V příštím díle se budeme věnovat dalším druhům jógy, abyste si mohli vybrat tu, která Vám bude více vyhovovat.
 

Přeji mnoho zábavy s jógou
 

Blanka, Yoga4Yogi.cz

Fotogalerie

Líbí se Ti tento článek? Řekni o něm svým známým!

Mohlo by Tě zajímat

Kryolipolýza: liposukce zmražením
Pro Vaše tělo
Trendy existují téměř ve všem – od produktů módního průmyslu, přes diety, až po zákroky estetické medicíny.…
Piercing: Když krása bolí až moc
Pro Vaše tělo
Piercing patří mezi stálice módních doplňků těla. Přestože v českém prostředí má tato forma zdobení svůj největší boom…
Krásná po porodu: cvičení v šestinedělí (2. část)
Pro Vaše tělo
V druhé části se zaměříme na sportovní aktivity v šestinedělí u maminek, které rodily císařským řezem. Císařský řez je…
Krásná po porodu: cvičení v šestinedělí (1. část)
Pro Vaše tělo
Romantické období očekávání máte za sebou. Doufala jste, že s vypuzením děťátka shodíte i kila nabraná v těhotenství a…

Komentáře k článku

Pro vložení příspěvku se nejprve přihlaš.

K článku zatím nebyly napsány žádné komentáře.

© Copyright 2013 - 2019 FoxHunter, s.r.o.   |   Reklama na Buď Krásná