Naše edice: Ashtanga jóga

Pro Vaše tělo
Datum: 09.03.2017

Vážené čtenářky, budeme pokračovat v seznamování s druhy jógy. Dnes se budeme věnovat Ashtanga józe. V minulém článku jsem se zmínila o Radža józe, kterou byl tak laskav a popsal ji. V rádža józe je popsáno, jak by měl jogín následovat osmidílnou stezku. Osm je v Sanskrtu Ashta. Pathabi Joice, zakladatel Ashtanga jogy si vypůjčil tento název od Patandžáliho a sestavil systém ásán přesně jdoucích za sebou v 1. polovině minulého století. Založil školu ve městě Mysore, kde dodnes potomci Pathabi Joise vyučují a jdou ve šlépějích svého slavného otce.

Vyučuje se styl Ashtanga jógy Mysore a vedené lekce. Nejdříve začnu u vedených lekcí. Ty jsou naprosto běžně vedené, to znamená, že příjdete na lekci a učitel vede lekci a vy praktikujete ásány. Druhý typ Mysore je způsob, kdy je například lekce na 3 hodiny a vy příjdete na lekci kdykoliv v průběhu lekce a začnete praktikovat dle systému určený ashtanga jógou. Učitel Vás seznámí individuálně s tím, co budete teď praktikovat, a vy praktikujete. Každému žáku se učitel věnuje extra. Je celá řada pravidel na to, jak je potřeba se chovat na těchto lekcích. Jedno z pravidel je, že se nesmí mluvit. Toto pravidlo platí i na ostatních druzích jógy, ale v Evropských podmínkách ho prakticky učitelé nevyžadují.

 

Ashtanga jóga představuje systém ásán plynule po sobě jdoucích. V tomto systému najdete zalíbení, protože „procvičíte“ a „protáhnete“ celé tělo, každý sval a kloub a můžete se ponořit do vlastního nitra. Tento druh jógy stojí na třech pilířích. Co to znamená? Je potřeba v průběhu praktikování ásán aktivně dýchat Udjají dechem , zapojovat Bandhy a zaměřovat pohled – Dristhi.

 

Udjajii dech aktivuje hlasivkovou štěrbinu a když nadechujete, tak si říkáte „so“ se zavřenými ústy a při výdechu „ham“ opět se zavřenými ústy a to aktivuje vaši hlasovou štěrbinu. Tento dech je přímo zázračný, aktivuje energetické dráhy a budete kromě jiného velmi překvapeni, že se pomocí tohoto dýchání dostanete v ásánách za vámi předpokládané hranice v ásáně.

Co se týče Bandh, tedy zapojování energetických zámků v těle, tak zapojujete mulla Bandha, tedy zámek, který aktivuje pánevní dno. Udhiana Bandha, aktivuje břicho . Dále zapojujete Hasta Bandha – jestliže jsou ruce na zemi, tak máme roztažené prsty , prostředníky směřují vpřed jako dvě osy a odtlačujeme se celou plochou dlaní a prstů od podložky. Patha Bandha je zámek nohou, pokud jsou na zemi, to znamená, že celé chodidlo se odtlačuje od podložky.

 

Dristhi,  neboli pohled, u každé ásány je přesně nadefinované, kam se praktikant jógy dívá a dokonce je definováno, kam se dívá, když přechází do jednotlivé ásány, tedy kam se dívat v průběhu procesu, tento proces se nazývá krija.

 

V Ashtanga józe je 6 sérií. U nás se praktikují hlavně první a druhá série.

 

Systém Ashtanga jógy obsahuje celkem šest sérií. První série je Yoga Chikitsa ta detoxikuje, vyrovnává a posiluje fyzické tělo. Velmi často žáci praktikují tuto sérii několik let, než projdou všechny taje ásán a opravdu mohou říci, že ji umí. Druhá série se jmenuje Nadi Shodhana ta  čistí nervový systém prostřednictvím otevření a uvolnění energetických drah. Zde je praktikování obdobné jako u první série. Některé ásány jsou fyzicky velmi náročné a hraničí s akrobacií. Další 3 série Sthira Bhaga, doslova znamená sílu a milost. Tato série je zaměřena na flexibilitu, sílu a klid adepta jógy a při praktikování vyžaduje vyšší úroveň pokory a oddanosti. Málokterý žák se dostane až ke třetí sérii. Na začátku každé lekce, ať jde o jakoukoliv sérii se zpívá mantra a na konci lekce pak závěrečná mantra.

Co se týče pravidel, jak se chovat na Ashtanga józe, obvykle jsou na dveřích studií, pokud studio „jede“ v klasickém duchu tohoto jógového stylu.

 

Z mého pohledu je Ashtanga jóga velmi fyzicky náročná a je potřeba být velmi disciplinovaným jedincem, aby bylo možné tuto jógu praktikovat a dosáhnout při tom jak fyzických tak duchovních výsledků.

 

Přeji mnoho zábavy při praktikování jógy a těším se příště nashledanou.

 

Blanka, yoga4yogi.cz

 

Fotogalerie

Líbí se Ti tento článek? Řekni o něm svým známým!

Mohlo by Tě zajímat

Naše edice: Jóga - druhy jógy
Pro Vaše tělo
Milé dámy, ke kráse určitě patří i dobrá kondice a krásná postava. K oběma se můžete dostat prostřednictvím…
Naše edice: Ashtanga jóga
Pro Vaše tělo
Vážené čtenářky, budeme pokračovat v seznamování s druhy jógy. Dnes se budeme věnovat Ashtanga józe. V minulém článku…
Krásná po porodu: cvičení v šestinedělí (1. část)
Pro Vaše tělo
Romantické období očekávání máte za sebou. Doufala jste, že s vypuzením děťátka shodíte i kila nabraná v těhotenství a…
Aby bylo hubnutí úspěšné…
Pro Vaše tělo
Podle nejnovějších statistik téměř neexistuje žena, která by alespoň jednou za život nedržela žádnou dietu nebo o ní…

Komentáře k článku

Pro vložení příspěvku se nejprve přihlaš.

K článku zatím nebyly napsány žádné komentáře.

© Copyright 2013 - 2019 FoxHunter, s.r.o.   |   Reklama na Buď Krásná