Naše edice: Ashtanga jóga

Pro Vaše tělo
Datum: 09.03.2017

Vážené čtenářky, budeme pokračovat v seznamování s druhy jógy. Dnes se budeme věnovat Ashtanga józe. V minulém článku jsem se zmínila o Radža józe, kterou byl tak laskav a popsal ji. V rádža józe je popsáno, jak by měl jogín následovat osmidílnou stezku. Osm je v Sanskrtu Ashta. Pathabi Joice, zakladatel Ashtanga jogy si vypůjčil tento název od Patandžáliho a sestavil systém ásán přesně jdoucích za sebou v 1. polovině minulého století. Založil školu ve městě Mysore, kde dodnes potomci Pathabi Joise vyučují a jdou ve šlépějích svého slavného otce.

Vyučuje se styl Ashtanga jógy Mysore a vedené lekce. Nejdříve začnu u vedených lekcí. Ty jsou naprosto běžně vedené, to znamená, že příjdete na lekci a učitel vede lekci a vy praktikujete ásány. Druhý typ Mysore je způsob, kdy je například lekce na 3 hodiny a vy příjdete na lekci kdykoliv v průběhu lekce a začnete praktikovat dle systému určený ashtanga jógou. Učitel Vás seznámí individuálně s tím, co budete teď praktikovat, a vy praktikujete. Každému žáku se učitel věnuje extra. Je celá řada pravidel na to, jak je potřeba se chovat na těchto lekcích. Jedno z pravidel je, že se nesmí mluvit. Toto pravidlo platí i na ostatních druzích jógy, ale v Evropských podmínkách ho prakticky učitelé nevyžadují.

 

Ashtanga jóga představuje systém ásán plynule po sobě jdoucích. V tomto systému najdete zalíbení, protože „procvičíte“ a „protáhnete“ celé tělo, každý sval a kloub a můžete se ponořit do vlastního nitra. Tento druh jógy stojí na třech pilířích. Co to znamená? Je potřeba v průběhu praktikování ásán aktivně dýchat Udjají dechem , zapojovat Bandhy a zaměřovat pohled – Dristhi.

 

Udjajii dech aktivuje hlasivkovou štěrbinu a když nadechujete, tak si říkáte „so“ se zavřenými ústy a při výdechu „ham“ opět se zavřenými ústy a to aktivuje vaši hlasovou štěrbinu. Tento dech je přímo zázračný, aktivuje energetické dráhy a budete kromě jiného velmi překvapeni, že se pomocí tohoto dýchání dostanete v ásánách za vámi předpokládané hranice v ásáně.

Co se týče Bandh, tedy zapojování energetických zámků v těle, tak zapojujete mulla Bandha, tedy zámek, který aktivuje pánevní dno. Udhiana Bandha, aktivuje břicho . Dále zapojujete Hasta Bandha – jestliže jsou ruce na zemi, tak máme roztažené prsty , prostředníky směřují vpřed jako dvě osy a odtlačujeme se celou plochou dlaní a prstů od podložky. Patha Bandha je zámek nohou, pokud jsou na zemi, to znamená, že celé chodidlo se odtlačuje od podložky.

 

Dristhi,  neboli pohled, u každé ásány je přesně nadefinované, kam se praktikant jógy dívá a dokonce je definováno, kam se dívá, když přechází do jednotlivé ásány, tedy kam se dívat v průběhu procesu, tento proces se nazývá krija.

 

V Ashtanga józe je 6 sérií. U nás se praktikují hlavně první a druhá série.

 

Systém Ashtanga jógy obsahuje celkem šest sérií. První série je Yoga Chikitsa ta detoxikuje, vyrovnává a posiluje fyzické tělo. Velmi často žáci praktikují tuto sérii několik let, než projdou všechny taje ásán a opravdu mohou říci, že ji umí. Druhá série se jmenuje Nadi Shodhana ta  čistí nervový systém prostřednictvím otevření a uvolnění energetických drah. Zde je praktikování obdobné jako u první série. Některé ásány jsou fyzicky velmi náročné a hraničí s akrobacií. Další 3 série Sthira Bhaga, doslova znamená sílu a milost. Tato série je zaměřena na flexibilitu, sílu a klid adepta jógy a při praktikování vyžaduje vyšší úroveň pokory a oddanosti. Málokterý žák se dostane až ke třetí sérii. Na začátku každé lekce, ať jde o jakoukoliv sérii se zpívá mantra a na konci lekce pak závěrečná mantra.

Co se týče pravidel, jak se chovat na Ashtanga józe, obvykle jsou na dveřích studií, pokud studio „jede“ v klasickém duchu tohoto jógového stylu.

 

Z mého pohledu je Ashtanga jóga velmi fyzicky náročná a je potřeba být velmi disciplinovaným jedincem, aby bylo možné tuto jógu praktikovat a dosáhnout při tom jak fyzických tak duchovních výsledků.

 

Přeji mnoho zábavy při praktikování jógy a těším se příště nashledanou.

 

Blanka, yoga4yogi.cz

 

Fotogalerie

Líbí se Ti tento článek? Řekni o něm svým známým!

Mohlo by Tě zajímat

Naše edice: Ashtanga jóga
Pro Vaše tělo
Vážené čtenářky, budeme pokračovat v seznamování s druhy jógy. Dnes se budeme věnovat Ashtanga józe. V minulém článku…
Dietou to nekončí – jak si vydřenou váhu udržet?
Pro Vaše tělo
Leckdo myslí, že dieta je největší zkouškou, která nás na cestě k vysněné hubenější postavě čeká. Omyl. Nejtěžší je si…
Zpevňovací kúra pro ochablé paže!
Pro Vaše tělo
Přestože letní sezóna na dveře ještě neklepe, nastal nejvyšší čas začít posilovat ochablé paže. Oblast paží je náchylná…
Úsměv filmové hvězdy! Nepodceňujte bílé skvrnky!
Pro Vaše tělo
Problémů se zuby můžeme mít hodně. Od citlivých zubů, přes obnažené krčky, zubní kazy, záněty, krvácení dásní nebo i…

Komentáře k článku

Pro vložení příspěvku se nejprve přihlaš.

K článku zatím nebyly napsány žádné komentáře.

© Copyright 2013 - 2019 FoxHunter, s.r.o.   |   Reklama na Buď Krásná