Společenský polibek: víme, jak na to?

Trendy
Datum: 08.03.2017

Zdravíte se s někým, koho vídáte jen zřídka, napřáhnete ruku… A teď nastává ona trapná chvilka vyplněná váhavým přešlápnutím. Líbat či nelíbat? Na jednu tvář nebo na obě? Naklonit se napravo, nalevo nebo nastavit ústa? Polibky na uvítanou jsme sice ze zahraničí přejali, ale líbací manuál se už cestou ztratil. Vsadím se, že pokud nežijete v ústraní jako poustevník, máte na svém kontě nějaký ten líbací trapas i vy.

Jiný kraj, jiný mrav

Vítacími polibky je promořen celý svět! Jenže kolik je zemí, tolik pravidel. Není proto divu, že v naší malé kotlině tápeme a v nastalém zmatku se tu a tam srazíme nosy nebo náš polibek v lepším případě skončí na uchu, v horším vyjde do prázdna. A přitom by stačilo shodnout se na jednoduchém líbacím standardu.

 

V Belgii mají jasno. Jeden polibek na pravou tvář. Bez mlasknutí, pouze letmý dotek tváří. Švýcaři a Poláci se líbají na pozdrav třikrát. Ale opět jen lehce přiloží tváře k sobě. Stejně jako Rakušani, kteří však počet „líbnutí“ zredukovali na dvě. Francouzi milují kontakt. Líbají se minimálně třikrát, ale nikdy si nemůžete být jistá, kolikrát si vás přehodí z plece na plec. A to zejména, pokud se vítáte s mužem, kterému se líbíte.

A co líbací rituály u horkokrevných jižanů? To je kapitola sama o sobě. Mrouskají se kolikrát tak, až se jim tváře červení a z vousisek se práší. Například v Albánii nikoho nepřekvapí, potká-li na ulici dva hromotluky vášnivě si třoucí tváře a vítající se jako by se léta neviděli. A to dokonce, i když spolu den předem zapíjeli narození syna. Extrémní vřelost čekejte i od Španělů, Italů nebo Jihoameričanů. Pro temperamentního brazilského „hřebce“ ani šest polibků není dost. Ale skuteční extrémisti jsou Maorové, lidé z kmene žijícího na Novém Zélandu. Expert na společenské chování Ladislav Špaček popisuje, že maurští válečníci vítají své hosty přiložením čela na čelo a třením nosu o nos.

 

Druhým extrémem jsou Japonci, kteří pozdrav řeší pouze úklonou. Jasné pravidlo. Žádný fyzický kontakt, jen sklonění hlavy na znamení úcty. Jsou zdvořilí, ale drží si odstup. Trochu těžší je situace s Američany. Typický „Amík“ se na vás vrhne se širokým americkým úsměvem, ale pečlivě dbá na to, aby se při „polibku“ vaší tváře ve skutečnosti vůbec nedotkl.

Tak co s tím? Jak stanovit vhodnou míru srdečnosti? Osobně bych navrhovala inspirovat se u našich jižních sousedů a dle nich se vždy líbnout dvakrát se startem na pravé tváři. A prosím bez mlasknutí, jen se letmo (ale vřele!) otřeme tváří o tvář.  

 

Stanovením počtu společenských polibků a způsobu jejich provedení však palčivá otázka uvítacího rituálu nekončí. Stále není jasné, pro koho je uvítací polibek společenské faux pas. V aristokratické Británii jsou společenské polibky rezervovány pouze pro členy rodiny a okruh blízkých přátel. Asi všichni podvědomě chápeme, že ze společenského „olíbávání“ by měli být vyjmuti představitelé církve, ať už kněží, nebo jeptišky. Přijít k úhoně bychom mohli i při kontaktu s Araby, kde není povolený jakýkoliv fyzický kontakt mezi ženou a mužem, kteří nejsou v příbuzenském vztahu. A snadno lze akceptovat, že není vhodné při pozdravu líbat úřednici nebo pošťačku, která vám nese doporučený dopis.

Obecně lze říci, že je dobré sledovat řeč těla partnera, se kterým vstupujete do vítacího aktu. Podá-li vám ruku a lehce ukloní tvář nebo si vás přitáhne, pak neváhejte mu vyjít vstříc. Pokud ale mírně poodstoupí nebo odkloní hlavu vzad, pak postačí pouze podání pravice.

 

Těším se, až někdo konečně sestaví pravidla s jednoduchým názvem „Pojď na mou hruď“. Anebo nechoď. :-)    

Názor autora

Více či méně komických selhání během vítacího rituálu mám na svém kontě snad nespočet. Jeden příklad za všechny. Vzpomínám si, když jsem se poprvé dostala do společnosti manželových blízkých přátel, kteří se na mne jeden po druhém vrhli a vlepili mi pusu. Jako by se nechumelilo. Někteří na tvář, většina na ústa. Sama nejsem zrovna kontaktní typ, takže mi trvalo několik měsíců, než jsem se vřelého uvítání přestala bát. Dnes už se na ně vrhám se stejným entuziasmem a líbáme se jako jižané ☺. Eliška Vreštiaková

Fotogalerie


Líbí se Ti tento článek? Řekni o něm svým známým!

Mohlo by Tě zajímat

Jelení šperky, šperky s příběhem
Trendy
O Jeleních špercích už jste určitě slyšeli. Šperk, ve tvaru jelena se stal obrovským hitem a je to už nějaký ten pátek,…
Halloween: anglosaský svátek mrtvých domestifikován!
Trendy
Jedenatřicátý říjen není den jako každý jiný v roce. Přede dveřmi a za okny plápolají pohádkové dýňové lucerny a na…
Šaty à la negližé
Trendy
Pamatujete si na Rachel ze seriálu Přátelé, která se nedopatřením objevila spolu se svým přítelem a jeho rodiči v…
Heaven li, nebesky svůdná
Trendy
Spodního prádla nemá žádná žena nikdy dost. A tak jsme rády, že vznikla zcela nová, česká a neokoukaná značka spodního…

Komentáře k článku

Pro vložení příspěvku se nejprve přihlaš.

K článku zatím nebyly napsány žádné komentáře.

© Copyright 2013 - 2019 FoxHunter, s.r.o.   |   Reklama na Buď Krásná