Vyberte si vhodný účes podle tvaru obličeje!

Péče o vlasy
Datum: 17.04.2014

Každá z nás se už narodila s určitými vlastnostmi a temperamentem, stejně tak jsme neovlivnily, jak vypadá náš obličej, jak velký máme nos či barvu očí. Zatímco změnit své špatné vlastnosti je pouze na naší vůli a vytrvalosti, fyzické změny jsou v dnešní době možné často jen s pomocí plastického chirurga. Což je „cena“, kterou mnohé z nás platit nechtějí. Existují však i přirozenější úpravy vzhledu, když víte, jak na to.

Přijmout sama sebe

Pokud chceme vést spokojený a naplněný život, je jednou z prvních podmínek přijmout sebe sama, takovou, jakou opravdu jsme. Zároveň to však neznamená prostou rezignaci na věci, jež nám na sobě vadí – a tak stejně jako můžeme změnit třeba naši lenost, tak je možné chytře využít svých nedostatků a pomocí malé úpravy je přeměnit ve svůj prospěch.

 

Jednou z takových úprav je i správná volba účesu podle tvaru obličeje. Vhodný účes umí zakrýt nedostatky naší tváře, pomůže ho například zúžit, oživí nevýrazný obličej, prodlouží jeho tvar a podobně. Nejprve je nutné určit, jaký tvar obličeje máte zrovna vy. Existují čtyři základní typy: kulatý, oválný, čtvercový (hranatý) a srdcový tvar obličeje. Už jejich názvy samy vypovídají o podobě.

 

Kulatý obličej volí zužující střihy

Kulatý obličej je většinou poměrně široký a zároveň kratší. Typické pro tento tvar jsou především plné tváře, kulatá brada a široké nízké čelo. Vzdálenost lícních kostí, čelistí a šířka čela měří podobně.

 

Kvůli širokému obličeji je vhodné vybrat polodlouhé účesy, které pomohou obličej opticky zúžit. To mohou být například pramínky vlasů, padající do obličeje, nebo rovné vlasy, které po stranách překrývají obličej. Pro optické prodloužení česejte a foukejte vlasy do výšky, případně vlasy učešte na bok z čela. Pokud chcete mít ofinu, volte raději tzv. vrstvenou než rovnou. Naopak se vyhněte širokým a bohatým účesům či kudrlinám, které váš obličej ještě rozšíří, stejně jako vlasy stažené dozadu. Vhodný není rovněž střih, který končí u brady, tedy v nejširší oblasti.

Oválný obličej je vhodný na experimenty

Oválný obličej je většinou považován díky symetrickým proporcím za dokonalý. Zatímco u brady a čela se mírně zužuje, v místě lícních kostí a tváře je nejširší. Tvář je zhruba 1,5krát delší než její šířka. Obličej je rovněž mírně zúžen v oblasti spánků.

 

Vzhledem k tomu, že je oválný obličej prezentován jako ideální, si můžete dovolit skoro všechny typy účesu a experimentovat. Budou vám slušet jak dlouhé vlasy, tak i velmi krátké střihy, které vaši tvář oživí. Nebojte se tak toho vyzkoušet víc, můžete si to totiž dovolit.

Hranatý obličej potřebuje zjemňující střihy

Čtvercový je naopak stejně široký ve všech místech: v oblasti čela, tváří i brady. Vzdálenost čelistí a vzdálenost lícních kostí je tak přibližně stejná. Typická je také úzká brada a vysoké čelo. Účesem byste se měla snažit především zjemnit výrazné čelisti, proto volte střihy, které od nich upoutají pozornost, jako jsou různé asymetrické účesy či prvky – například pěšinka na stranu či sestříhané vlasy padající do obličeje. Pro zjemnění tvrdých rysů zvolte vlny či jemné kudrliny. Vyhněte se naopak rovně střižené ofince či pěšince zarovnané na střed.

Obličej ve tvaru srdce = účesy zakrývající čelo

Srdcový tvar obličeje je nejširší u čela a směrem k bradě se stále zužuje. Brada je většinou ostrá a špičatá a obličej má tvar obráceného trojúhelníku. Vzdálenost mezi čelistmi je malá, mezi lícními kostmi naopak velká.  Nejvhodnější účesy jsou pro vás ty, které pomohu skrýt vaše široké čelo a zároveň budou bohaté především v oblasti úzké brady. Vhodné jsou proto vrstvené sestřihy. V případě delších vlasů je nechte sestříhat tak, aby mohly pramínky spadat do obličeje. Pokud naopak chcete krátké vlasy, které končí ještě nad bradou, volte je zároveň s ofinou. Vybrat si můžete rovněž kudrny, které vlasům přidají zvlášť v oblasti brady na objemu. Zato se vyhněte pěšince česané na střed a vlasy nefoukejte do výšky ani z čela – ještě více by pak protáhly a zešpičatěly bradu.


Použijte počítač

Pokud si ani po přečtení tohoto článku nejste jista, zda volíte správný účes, jsou tu další možnosti. V dnešní době již existuje řada počítačových programů pro ženy, do kterých jednoduše nahrajete svoji fotku (ideálně s rozměry pasové fotky, kde budete mít vlasy sčesané dozadu a nebudete nalíčena) a pak jen zkoušíte různé střihy, účesy a barvy. Jednak vám to může pomoci a jednak je to vážně zábava. A jestli nejste zrovna počítačový typ, vytáhněte svoji kamarádku do obchodu s parukami, který vám může počítačový program nahradit. Jen jejich výběr není bohužel v České republice zrovna oslnivý.

 

Krátké vlasy jsou trendy

Hitem jsou momentálně krátké vlasy, jak se ukázalo mimo jiné na letošní České miss. Oživí váš obličej a budete vypadat energicky. A jestli stále váháte, svěřte se jednoduše do rukou kadeřníkovi, kterému věříte. Měl by to být profesionál, jenž své práci dobře rozumí, takže by váš vysněný účes měl umět upravit na míru obličeje tak, aby vám slušel. A pak už jen nezbývá než zavřít oči a otevřít je až při závěrečných kadeřníkových slovech: „Hotovo!“.

Fotogalerie


Líbí se Ti tento článek? Řekni o něm svým známým!

Mohlo by Tě zajímat

Toužíte po lesklé hřívě? Nezapomínejte na její hydrataci!
Péče o vlasy
Všichni odborníci na krásu vizážistkami počínaje a kadeřníky konče se shodují, že cesta k bezchybnému vzhledu vede…
Mýdlové šampony jsou cool
Péče o vlasy
Zájem o bylinkářství a přírodní kosmetiku s sebou nese i návrat k tradičním technologickým postupům. Není proto divu,…
Zatočte s padáním vlasů! Čtěte zásadní tipy a rady babiček!
Péče o vlasy
Padání vlasů je velmi ožehavý problém zejména u mužské populace. S přibývajícím věkem zkrátka bujná hříva řídne, pánové…
Učesaná neučesaná: Upravte rozpuštěné vlasy do super účesu!
Péče o vlasy
Dlouhé vlasy nikdy nevyjdou z módy. To je fakt starý tisíce let. Samozřejmě nám mohou módní značky a kadeřníci od rána…

Komentáře k článku

Pro vložení příspěvku se nejprve přihlaš.

K článku zatím nebyly napsány žádné komentáře.

© Copyright 2013 - 2019 FoxHunter, s.r.o.   |   Reklama na Buď Krásná